Policejní odstřelovači ulovili na Zlínsku už 101 divočáků

Policejní odstřelovači ulovili v oblasti nákazy africkým morem prasat na Zlínsku už 101 divočáků. Do jejich odstřelu se zapojili před šesti týdny. V uplynulém týdnu ulovili 21 divokých prasat, sdělila mluvčí policejního prezidia Eva Kropáčová. Ve vysoce rizikové oblasti nákazy, která je lemovaná ohradníky, se podle odhadů stále pohybuje ještě několik desítek kusů černé zvěře.

Policisté budou v odstřelu prasat na Zlínsku pokračovat, jejich zásah je předběžně naplánován do konce ledna příštího roku. Odstřelovači divočáky loví v 18 honitbách. Do terénu vyrážejí především v noci. K lovu využívají odstřelovací pušky doplněné tlumiči, zařízením pro noční vidění a termovizí. Odklízení zastřelených divočáků mají na starosti veterináři spolu s myslivci a hasiči.

Podle ředitele krajské veterinární správy Františka Mahdalíka vzlétl v noci z neděle na pondělí nad území zasažené nákazou monitorovací vrtulník s termovizí. V oblasti bylo napočítáno zhruba 40 kusů divokých prasat. Číslo nemusí být úplně přesné, jsou místa, například rokle, kam termovize nedohlédne, řekl Mahdalík. Díky lovu policistů, myslivců a dalším úhynům by podle něj měla populace černé zvěře v ohnisku nákazy i v příštích týdnech klesat.
První případ choroby v Česku potvrdili veterináři u dvou uhynulých zvířat nalezených v červnu na okraji Zlína. Od té doby byla laboratorními testy choroba potvrzena u téměř 160 uhynulých, ulovených či odchycených zvířat.
Kvůli obavám z šíření nemoci musejí chovatelé ve vysoce rizikové oblasti nákazy porazit do pátku 37 prasat domácích. Následně jim bude jejich chov zakázán. Zvířata musejí porazit jen neregistrovaní chovatelé, takových chovů je podle veterinární správy 24.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down