Policejní odstřelovači zatím ukončili odlov divokých prasat

Policejní odstřelovači ulovili v oblasti nákazy africkým morem prasat na Zlínsku 141 divočáků. Do odstřelu prasat se zapojili před více než dvěma měsíci, v týdnu před vánočními svátky ulovili čtyři divoká prasata. Policisté na Zlínsku tak odstřel ukončili, sdělila mluvčí policejního prezidia Eva Kropáčová. Zda bude policie s lovem pomáhat i v letošním roce, se rozhodne na lednovém jednání zástupců Ministerstva zemědělství, policie a veterinářů. Ve vysoce rizikové oblasti nákazy, která je lemovaná elektrickými a pachovými ohradníky, se podle odhadu ředitele krajské veterinární správy Františka Mahdalíka stále pohybuje odhadem do 20 kusů černé zvěře.

Odstřelovači divočáky lovili od poloviny října v 18 honitbách. K lovu využívali odstřelovací pušky doplněné tlumiči, zařízením pro noční vidění a termovizí. Myslivci budou podle Mahdalíka v odstřelu divočáků na Zlínsku pokračovat. Nasazení policie do boje s africkým morem prasat schválila vláda vloni v září.  Ve vysoce rizikové oblasti veterináři k 22. prosinci potvrdili africký mor prasat u 179 z 229 nalezených uhynulých divočáků. V takzvané červené zóně, ke které kromě vysoce rizikové oblasti ohraničené ohradníky patří i několik okolních honiteb, bylo uloveno či odchyceno 540 divokých prasat, u 15 z nich byl prasečí mor potvrzen. První případ choroby v České republice veterináři potvrdili u dvou uhynulých zvířat nalezených vloni v červnu na okraji Zlína.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down