Policisté a potravinářská inspekce odhalili nelegální pěstírnu mungo klíčků

V Praze byla odhalena nelegální pěstírna mungo klíčků, které se používají v asijské kuchyni. Nalezených 120 kilogramů klíčků bylo znehodnoceno a provozovatel pěstírny, kterému hrozí pokuta, je bude muset zlikvidovat. V tiskových zprávách to dnes oznámili pražští policisté a Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). Podle inspekce byly klíčky pěstovány v neschváleném provozu a v nevyhovujících hygienických podmínkách. Lidem by tak po konzumaci klíčků mohly hrozit zdravotní potíže.

Nepovolenou pěstírnu policisté a inspektoři odhalili 17. června v rodinném domě v Praze 4. Na místě našli sudy s klíčky fazolí mungo, které byly podle policie z této pěstírny dále distribuovány do jedné pražské tržnice. "Všechny odhalené klíčky byly za pomoci potravinářské barvy znehodnoceny a majiteli byla nařízena povinnost jejich likvidace, což bude muset následně doložit," sdělil mluvčí policie Jan Daněk.
Nedodržení stanovených pěstebních podmínek u mungo klíčků vytváří podle SZPI riziko vzniku závažných onemocnění, která mohou vést až k úmrtí. "Pěstování a výroba mungo klíčků je mikrobiologicky rizikový proces. Proto provozovny, kde dochází k nakličování, musí být schváleny ze strany SZPI dříve, než začnou s produkcí klíčků. Výrobce musí před schválením výrobny ze strany SZPI projít kontrolou a vyhovět řadě požadavků právních předpisů. Jde zejména o splnění specifických mikrobiologických kritérií souvisejících s pěstováním potraviny náchylné ke kontaminaci bakteriemi, např. Escherichia coli produkující shiga toxiny," oznámil mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down