Polovina jablek v obchodech je dovážených

V českých obchodech se prodává polovina jablek z dovozu, vloni to byla jen třetina. Důvodem vyšších dovozů je nižší úroda v loňském roce. Slabší úroda má vliv i na to, že zmizely slevové akce obchodníků, kdy se kilogram jablek prodával za méně než deset korun, uvedl tajemník Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.

Zásoba českých jablek k začátku února činila asi 23 tisíc tun. Doprodat by se měla podle Ludvíka do května. Až do konce prodejní sezóny by toto české ovoce mělo vyvažovat vyšší ceny jablek z dovozu. Nyní se jablka v závislosti na kvalitě a odrůdě v obchodech prodávají od 15 do 22 korun za kilogram, sdělil.
Farmáři dostávají od obchodníků od osmi do 14 korun za kilogram, což je proti loňsku asi o jednu korunu více. Nárůst ceny však neodpovídá nižší zásobě a ztráty ovocnářů z nižší úrody zdaleka nevyrovná, soudí Ludvík. Loňská úroda jablek kvůli jarním mrazům klesla o 15 procent na 138 440 tun. Současně šlo o nejnižší úrodu za posledních sedm let.
Hlavní část dovážených jablek je z Polska, ale na rozdíl od minulých let nejsou ceny výrazně pod cenou českých producentů. I to je důvod, proč slevové akce zmizely, řekl Ludvík. Vedle Polska jsou hlavními importéry jablek Itálie, Nizozemsko a Belgie.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *