Polovina kontrolovaných vzorků medu neobstála

Polovina vzorků medu odebraných při mimořádné kontrole neobstála z hlediska jakosti, informovala Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Tentokrát se inspektoři zaměřili na med vyrobený či balený v České republice, nabízený v menších prodejnách a stáncích mimo oficiální tržiště. Kontrolní akce podle mluvčího inspekce Pavla Kopřivy prokázala trvající problémy s jakostí medu. Kontroly budou proto pokračovat.

Inspektoři pro analýzu v laboratoři odebrali 25 vzorků medu, rozbor potvrdil porušení právních předpisů u 12 šarží. Mezi nejčastější pochybení patří klamavé označení botanického či geografického původu medu, nevyhovující aktivita enzymu diastázy, přidané barvivo nebo přítomnost cizích cukrů. Nevyhovující šarže inspektoři zakázali uvádět do oběhu. Inspekce také zahájila, případně zahájí, správní řízení o uložení pokuty. Inspektoři se věnují kontrole medu i mimo běžné distribuční kanály. Odebrali proto také vzorky medu nabízeného prostřednictvím inzertního webu Bazoš.cz. Šlo o výrobek označený jako Dědečkův med - med květový lesní od firmy Včelpo, tedy produkt, jehož některé šarže prodejci už dříve stáhli z tržní sítě v návaznosti na zjištěný obsah antibiotik.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down