30.11.2004 | 09:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Polovina se brzy dočká

Přichází poslední měsíc roku a s ním i hlavní evropské dotace. Přímé platby na plochu, na něž se má rozdělit 6,1 miliardy korun, se začnou vyplácet začátkem prosince, prohlásil minulou středu ministr zemědělství Jaroslav Palas na semináři našeho vydavatelství v pražském Národním muzeu. Státní zemědělský intervenční fond je připraven rozeslat zhruba polovině z téměř 18,8 tisíce žadatelů očekávaná rozhodnutí o přiznání podpory. Chybí jediné – potvrdit přesnou sazbu na hektar zemědělské půdy.

Stanovení zjednodušené platby na hektar, tzv. SAPS je na ministerstvu zemědělství. „Sazba bude známa v termínu do 30. listopadu. Nad její výší nechce ministerstvo spekulovat, neboť stále probíhají kontroly,“ odpověděl týdeníku Zemědělec Hugo Roldán, vedoucí oddělení vnější komunikace MZe. Dotace by se podle předchozích vyjádření měla pohybovat kolem 1800 korun na hektar.
„Výplata těchto peněz se urychlí, pokud se žadatel stejně jako u podpory méně příznivých oblastí vzdá možnosti odvolání,“ uvedl náměstek ředitele Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) Martin Šebestyán. Na fondu je podle něho připraveno přibližně 10 500 rozhodnutí pro výplatu asi tří miliard korun. Zbývá jen dosadit sazbu dotace. „První příjemci dostanou prostředky již v polovině prosince. Některé žádosti, u nichž jsou různé problémy, se ale mohou vyřizovat ještě v únoru,“ poznamenal. Peníze je podle unijních pravidel možné vyplácet do konce dubna.
Na příspěvcích pro oblasti LFA bylo podle ministra Palase již zemědělcům odesláno 1,9 miliardy korun. „S proplácením jsme začali jako první z nových členských zemí,“ zdůraznil ministr Palas. Jak poznamenal, Polsko uvolňuje prostředky dosud pouze ve velmi omezené míře, Slovensko a ostatní nováčci dosud neproplácejí nic a uskutečňují zatím fyzické kontroly.
„V současné době zbývá u LFA vyplatit asi 1500 z celkových 8577 žádostí. Na většinu z nich, včetně žádostí kontrolovaných na místě, vydáme rozhodnutí do konce listopadu. Určitě ale zůstane k vyřizování malé množství těch, kde došlo k závažnému porušení,“ řekl Šebestyán. Upozornil také na důležité pravidlo, na které by zemědělci neměli zapomínat: „Závazek, jak se má žadatel o podporu na LFA chovat, trvá do 31. prosince letošního roku. Nejde jen o zásady správné zemědělské praxe, ale i obhospodařování půdních bloků. Pokud by se do konce roku zjistila nějaká skutečnost, která je v rozporu s podmínkami pro vyplacení dotace, může o ni žadatel ještě přijít, i když už ji obdržel.“
Z 8577 žádostí o podporu LFA je v tento moment k zamítnutí 371. Jednadvacet zemědělců svou žádost stáhlo samo. Nejčastější důvody k zamítnutí sankcí shrnula mluvčí SZIF Jitka Sluková: „Zhruba 300 zemědělců nesplnilo podmínku intenzity zatížení podle velkých dobytčích jednotek. Asi 40 žadatelů pozdě nahlásilo stavy koní. Častý byl také nepovolený převod travního porostu na ornou půdu, a to ve třiceti případech. Dalším důvodem zamítnutí bylo nenahlášení změn v žádosti v souvislosti se změnami v evidenci půdních bloků - LPIS nad rámec možnosti přidělit pouze sankci.“ K sankcím fond dosud přistoupil u 378 žadatelů, kteří se podle Slukové provinili tím, že porušili některé z podmínek správné zemědělské praxe, nenahlásili změny v LPIS do limitu pro uvalení sankce nebo snížili výměru v LPIS z důvodu aktualizace dat, tzn. nepřesných zákresů žadatele, a neoznámili na SZIF. „Sankce jsou také za pozdní podání žádosti o příspěvek na LFA nebo za nedostatky zjištěné při kontrolách na místě a dálkového průzkumu země,“ doplnila mluvčí fondu s tím, že před vydáním rozhodnutí o dotaci se u těchto žádostí ještě individuálně ověřuje oprávněnost sankcí.
Fond podle náměstka Šebestyána umožnil, aby zemědělci mohli napravit častou chybu, kdy nenahlásili do žádostí změnu v LPIS. „Samozřejmě to ale znamenalo prodlužování celého procesu zpracování žádostí. Kdyby je měli všichni v pořádku, mohly se peníze vyplácet dříve,“ konstatoval. Administraci podle něho pochopitelně komplikovaly četné úpravy v registru, kdy žadatelé dávali do pořádku různé nesoulady. „Každou takovou žádost pak bylo nutné znovu zkontrolovat,“ dodal Šebestyán.
Proplacení podpor na agroenvironmentální opatření, kde se sešlo 8436 žádostí, začne podle ministra Palase na přelomu roku.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down