22.09.2023 | 07:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Polská komora: ČR by měla podpořit embargo na ukrajinské obilí

Česká vláda by měla podpořit embargo na dovoz zemědělské produkce z Ukrajiny do EU. Na oslavě 30. výročí vzniku Agrární komory ČR to řekl Robert Nowak z vedení polské agrární komory (Krajowa Rada Izb Rolniczych). Dovoz ukrajinského obilí do EU podle něj nepomáhá ukrajinským lidem, ale spíše nadnárodním korporacím. Polsko pokračuje v embargu na ukrajinské obilí i přes to, že Evropská komise zákaz povolila jen do 15. září. Ukrajina kvůli tomu podala stížnost u Světové obchodní organizace (WTO). Celá situace v současnosti vyvolala spor mezi Kyjevem a Varšavou.

Vlajka na mapě Polska

Zákaz dovozu

Česko již dříve zákazy dovozu, které zavedlo Polsko, Slovensko nebo Maďarsko, nepodpořilo. Polsko již předem uvádělo, že zákaz dovozu nezruší. Podobně postupovalo i Maďarsko a Slovensko. Český ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) tento týden po jednání v Bruselu řekl, že situace by se mohla změnit, pokud by státy získaly od Kyjeva jasné záruky. Evropskou komisi vyzval, aby do současných jednání aktivně vstoupila, například i přímo na Ukrajině.
"Jak Poláci, tak Slováci a Češi po vypuknutí války hodně pomohli ukrajinským občanům, a dále bychom jim měli pomáhat. Mám ale pocit, že pokud jde o obilí z Ukrajiny, tak nepomáháme ukrajinským lidem, ale mezinárodním korporacím," řekl Nowak.
Polský premiér Mateusze Morawiecki ve středu uvedl, že jeho země už nedodává Ukrajině výzbroj, protože vybavuje vlastní armádu. Následně na to reagoval ministr pro správu státních aktiv Jacek Sasin, který řekl, že Polsko nedodává zbraně Ukrajině v současné době a jak to bude v budoucnu, se uvidí.

Ohrožení menších farmářů

Prezident Agrární komory Jan Doležal řekl, že téma dovozů z Ukrajiny je jednou z výzev, kterou bude potřeba se zabývat. Poznamenal, že Ukrajina má díky zrušenému clu výhody, jako by byla členem EU. Ačkoli získala přístup na evropský trh, její farmáři nemusí plnit přísné evropské standardy produkce. "Krátkodobě to znamená pro naše zemědělce obrovský problém, dlouhodobě je to, jak se dnes moderně říká, neudržitelné," řekl.
Již dříve také řekl, že dovoz ukrajinského obilí může zasáhnout hlavně menší farmáře v ČR, kteří se soustředí na základní zemědělské komodity. Zároveň se již objevují nabídky, aby čeští zemědělci prodali svou produkci do bioplynových stanic například v Německu. EU by podle měla měla řešit nefunkční koridory solidarity dotací přepravy a zároveň důsledným sledováním pohybu komodit.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down