Polská opozice chtěla i kvůli aféře s masem demisi Ardanowského

I kvůli aféře s hovězím z Polska polská opozice chtěla, aby ve funkci skončil ministr zemědělství Jan Krzysztof Ardanowski. Podle zástupců opozičních stran je tento politik z vládnoucí strany Právo a spravedlnost neschopný a zemědělcům nepomáhá. Vzhledem k rozložení sil v Sejmu, dolní komoře parlamentu, šance na odvolání Ardanowského byly mizivé a Sejm návrh smetl pod stůl.

Poslankyně opozičního klubu Občanská platforma-Občanská koalice Dorota Niedzielová při středeční parlamentní debatě Ardanowskému vytýkala, že nebyl schopen správně reagovat na reportáž televize TVN o tom, že na jatkách u města Ostrów Mazowiecka ležícím severovýchodně od Varšavy se porážejí nemocné krávy a jejich maso se následně prodává.
"Když vypukl skandál, ministr nejdříve mlčel a pak začal obviňovat novináře," řekla podle portálu wyborcza.pl poslankyně s tím, že maso z nemocných krav bylo pět dní rozváženo po Evropě. Hovězí se dostalo do řady zemí Evropské unie, včetně Česka nebo Slovenska. Kvůli tomu utrpěla pověst Polska, podotkla. Tvrdí, že příčinou této situace je krize v polské veterinární inspekci, její nedostatečné financování i to, že bez konkurzu bylo vyměněno 13 ze 16 šéfů regionálních veterinárních inspekcí.
Porážka nemocného dobytka a následný prodej jejich masa nebyly jedinou aférou, která v poslední době uškodila pověsti polských potravin. Čeští veterináři několikrát v polském mase, hovězím i kuřecím, objevili bakterie salmonely.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down