Polsko kvůli ptačí chřipce přitvrdí bezpečnostní opatření

Polsko kvůli ptačí chřipce chystá přísnější bezpečnostní opatření. Podle odborníků je totiž pouze otázkou času, kdy se nebezpečné onemocnění objeví také u našich severních sousedů. Starostové západopolských obcí, které leží poblíž německého Braniborska, kde se již virus H5N1 objevil, chtějí uzavřít hranice s Německem.

„Potvrdí-li se výskyt onemocnění ptačí chřipky v Polsku, pak budou muset chovatelé uzavřít drůbež, aby zabránili kontaktu s divokým ptactvem,“ uvedl hlavní polský veterinář Krzysztof Jaždžewski. Drůbeží výrobky budou podle něj rovněž podléhat přísnější kontrole a v hospodářstvích budou umístěny dezinfekční koberce, aby se virus nemohl dál šířit.
Onemocnění ptačí chřipkou se zatím v Evropě objevilo například v Rakousku, Bulharsku, Rusku a na Slovensku. Více než 100 případů hlásí také Německo. Poslední spolkovou zemí, kde vyšetření virus H5N1 u divokého ptactva potvrdila, je východoněmecké Braniborsko a město Schwedt pouhých deset kilometrů od polských hranic. Starostové nedalekých polských měst a obcí proto požadují uzavření hraničních přechodů.
Německé úřady obviňují Poláky z šíření paniky. Situaci uklidňuje polská vláda. Podle ministra zdravotnictví Zbigniewa Religy se lidé nemusejí bát, protože veterináři a zdravotníci jsou prý na případný výskyt onemocnění dobře připraveni. „Ptačí chřipka je nemocí ptactva. Pokud jsou hlášena onemocnění lidí, pak souvisí s nedodržováním základních hygienických návyků. Ta nemoc miluje špínu,“ tvrdí ministr. Obavy z ptačí chřipky se Polskem šíří už několik týdnů. Znepokojení posílila přítomnost viru H5N1 u uhynulých ptáků na ostrově Rujana v Baltském moři a na dalších místech v Německu. Lidé poté začali polským úřadům hlásit jednotlivé mrtvé ptáky. Veterináři tvrdí, že kvůli tomu nemají čas na jinou práci. Od roku 2003 na světě zemřelo v souvislosti s ptačí chřipkou asi 90 lidí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *