Polsko opět ztěžuje dovoz

Nová dovozní opatření, týkající se potravin a zemědělských výrobků zavedlo v červnu Polsko. Pro každý jednotlivý dovoz musí nyní importéři předem získat povolení od příslušného polského úřadu. Zároveň složí kauci, která při neuskutečnění dodávky zcela nebo částečně propadne. Uvedl to Josef Němeček z agentury Czechtrade s tím, že opatření ztíží přístup importérů na trh.

Zavedení těchto podmínek podle Němečka pravděpodobně částečně omezí české vývozy do Polska. Antiimportní opatření se týká vepřového a hovězího masa, drůbeže, mléka a mléčných výrobků. Dále se týká také rajčat a okurek, meruněk, višní, pšenice, žita, ječmene, kukuřice, mouky,
uzenin a podobných masných výrobků, cukrářských výrobků, nudlí, chleba a pečiva, doutníků a tabáku a také alkoholu.
Proceduru tzv. předchozí automatické registrace bude
vyřizovat úřad „Agencja Rynku Rolnego“. Polsko uvalená opatření zdůvodňuje potřebou přesného průběžného monitorování dovozů. Na polském trhu se uplatňují především čeští vývozci kávovin, čaje, kakaa a koření, kteří tam letos dodali zboží za 524 milionů korun. Také obilí vyvezli zemědělci za první čtyři měsíce tohoto roku do Polska za zhruba 299 milionů Kč.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *