12.02.2002 | 09:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Polsko považuje nabídku EK stále za nespravedlivou

Pokud by Polsko přistoupilo na nabídku Evropské komise, souhlasilo by vlastně s omezením konkurenceschopnosti těch svých výkonných hospodářství, která produkují pro potřeby trhu, řekl včera v Bruselu polský ministr zemědělství Jaroslaw Kalinowski.

"Musím přesvědčit zemědělce, aby byli pro vstup do Evropské unie. Jak to mám však udělat, když jim hrozí, že budou po vstupu mít nižší příjmy než dnes," prohlásil ministr po schůzce se zemědělským komisařem Franzem Fischlerem. Ministr rozhodně odsoudil návrh EK poskytnout nováčkům v roce 2004 jen čtvrtinu nároku na přímé podpory a zvyšovat tuto pomoc o pět procent ročně do roku 2006; na plné sumy by museli čekat deset let. Správnější by bylo zavést jen tříleté přechodné období, uvedl, a od roku 2007 už dát stejné subvence všem. Chce také, aby se Polsko plně podílelo na debatě o finančním výhledu EU na období po roce 2006. Franz Fischler nepřímo přiznal, že komise je pod silným tlakem členských zemí, aby sumy, navržené pro desítku nových zemí, ještě snížila. Mohlo by to vést k tomu, upozornil, že by se tyto státy staly hned po vstupu "čistými přispěvateli" do rozpočtu unie, což by "nebylo spravedlivé".

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down