Polský zemědělec před českým soudem za dotační podvod

Polský zemědělec podle obžaloby v České republice podváděl s dotacemi. Dnes kvůli tomu stanul před Krajským soudem v Ostravě. Neoprávněně prý získal více než 300 000 korun. Janusz Himela, který hospodaří na Opavsku, se přiznal, že padělal smlouvy na pronájem pozemků a předkládal je Agentuře pro zemědělství a venkov v Opavě a ministerstvu zemědělství.

V poslední době to už je druhý případ dotačních podvodů u soudu v Ostravě. Manželé Romana a Lukáš Šimkovi za neoprávněné vylákání zemědělských dotací na pozemky ve výši téměř 320 000 korun dostali před časem podmíněné tresty.

Polský zemědělec žije v Chuchelné na Opavsku. Obdělává pozemky v nedaleké obci Píšť. Své příjmy si podle obžaloby od roku 2007 do roku 2012 navyšoval neoprávněným čerpáním dotací na obhospodařovanou zemědělskou plochu. Padělal podpisy na fiktivních nájemních smlouvách. Podle nich na pozemcích hospodařil. Skuteční majitelé ale o tom neměli vůbec ponětí. Podle obžaloby například lživě tvrdil, že hospodaří na pozemcích patřící přímo obecnímu úřadu v Píšti či Státnímu pozemkovému fondu.

Na vše se přišlo náhodou. Jeden z majitelů se snažil zjistit informace k čerpání evropských zemědělských dotací. Přitom zjistil, že na jeho pozemek jsou už dotace čerpány, uvedla státní zástupkyně Brigita Bilíková. Himela nejprve u soudu tvrdil, že jen neznal české zákony a netušil, že se dopouští něčeho nezákonného. Později připustil, že smlouvy padělal.

Souzen je za dotační podvod a poškozování finančních zájmů Evropských společenství. I podle Bilíkové je pravděpodobné, že soud udělí podmíněný trest. Stejný verdikt si koncem října vyslechli i manželé Šimkovi z Frýdecko-Místecka.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *