17.06.2004 | 02:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Polští rolníci vydělávají na pěstování vrby jako na zdroji biomasy

Pěstování vrby se stává na severozápadě Polska perspektivní záležitostí. Odborníci v ní vidí řešení pro upadající polské zemědělství. Z vrby se totiž vyrábí brikety, které slouží ke spalování. Narůstající zájem o pěstování vrby souvisí také s tím, že po vstupu do Evropské unie musí Polsko, podobně jako jiné země, deset procent své energie získávat z obnovitelných zdrojů, uvádí se v deníku Glos Szczecinski.

Kilogram topiva z vrbového proutí energeticky odpovídá asi 0,8 kilogramu černého uhlí s tím, že palivo z vrby však vychází o polovinu levněji. Proto je využívají například elektrárny. Výhoda vrby spočívá hlavně v tom, že roste velmi rychle. Sklízí se na jaře a na podzim. Z jednoho hektaru půdy se dá podle odborníků vytěžit okolo 30 až 40 tun biomasy. Po prodeji a odečtení nákladů vychází zisk kolem 1000 zlotých, tedy asi sedm tisíc korun.
Zemědělci, kteří se pustí do pěstování vrby, mohou čerpat finanční podporu dvěma způsoby. Až polovinu peněz ze sumy potřebné ke krytí nákladů získají z fondu na ochranu životního prostředí, a druhou část prostřednictvím výhodného bankovního úvěru, píše se dál v deníku.
Možnosti odbytu se podle listu Glos Szczecinski přitom stále zvětšují. Téměř jakékoli množství vrby už nyní odkoupí polská elektrárna Dolní Odra. Dodávky z Polska míří také do Skandinávie, kde je vrba jako palivo velmi populární.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down