Polští sadaři neví co s přebytečným jablky

Všudypřítomná kampaň s polskými jablky zdejším ovocnářům nijak zásadně nepomohla, ukázala však přístup, který velká část veřejnosti i firem k protiruským sankcím zastává. Navzdory tomu, že ruský zákaz dovozu potravin z EU může ovlivnit i situaci dalších podniků, požadavky na zrušení sankcí znějící v České republice za její severní hranicí slyšet nejsou. Zato volání po větší kompenzaci z Bruselu, kterou Evropská komise pozastavila údajně právě kvůli přemrštěným požadavkům Polska, je velmi hlasité.

Sadařský podnik Glaser z Bydhoště ve středním Polsku vypěstuje každý rok 5000 tun jablek. Letos je však téměř nemá kde prodat, protože polský trh je silně přesycen v Rusku zakázaným ovocem. Generální ředitel firmy Sebastian Szymanowski řekl, že ceny jsou dramaticky nízké, dvakrát až třikrát nižší než obvykle. Nevidí možnost, jak všechnu svou produkci prodat.

Kampani přesvědčující Poláky o prospěšnosti pojídání jablek a pití jablečných tekutin se přitom takřka nedá vyhnout. Plakáty se zvláště výhodnými nabídkami visí u obchodů a restaurací, jablka rozdává dokonce i personál ve vlacích cestujícím. Reklamy v médiích nabádají národ k sušení jablek, časopisy jsou plné receptů na zaručeně nevyzkoušené jablečné pokrmy.

Přesvědčování s podtónem hrdosti vůči Rusku podle Szymanovského sice Poláky možná zčásti ovlivnilo, ohromný přebytek na trhu, kam zamíří celkem 650 tisíc tun nevyvezených jablek, však vyřešit nedokáže. Glaser exportuje část svého ovoce do zemí západní a střední Evropy, která je ale rovněž nasycena. Podnik se v minulosti snažil namířit své ovoce i na český trh, kvůli požadavku na příliš nízké ceny z toho však prozatím sešlo. Nadějí jsou prý asijské země, kam loni vyjela jablka z bydhošťských sadů vůbec poprvé a ve výhledu má firma první stálé kontrakty.
Doma v Polsku se ale prý budou sadaři muset pokusit otevřít lidem nové obzory a naučit je pít třeba z jablek vyráběný cider, domnívá se Szymanovski.
Smysl sankcí, kterými EU trestá Moskvu za její vojenskou intervenci na Ukrajině, však stejně jako další oslovení zástupci polských firem nezpochybňoval. Peníze za ušlý zisk by ovšem podle řady polských sadařů měly zajistit kompenzace, které za dopady ruského embarga zemědělcům a potravinářům poskytuje EU. Jejich vyplácení tento týden pozastavila údajně v souvislosti s příliš velkým počtem žádostí právě z Polska.
„Jestliže jablka nepůjdou do Moskvy, tak do Berlína a Bruselu,“ hlásal jeden z transparentů na čtvrteční demonstraci několika set zemědělců před sídlem Sejmu ve Varšavě. Někteří z nich se s požadavky obrátili přímo na vládu, jejíž premiér Donald Tusk však tento týden podal demisi a míří právě do Bruselu na pozici šéfa Evropské rady. Demonstranti chtějí od vlády kompenzaci za polské ovoce a zeleninu, řekl na demonstraci Jacek Pruszkowski z polského sadařského svazu. Polsko je se třemi miliony roční sklizně jablek třetím největším producentem na světě a sezóna podzimní sklizně je právě v plném proudu.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *