28.07.2004 | 06:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Polští sadaři protestovali proti nízkým výkupním cenám ovoce

Stovky polských sadařů dnes protestovaly před ministerstvem zemědělství ve Varšavě. Požadují zvýšení výkupních cen ovoce, protože ty současné jim nepokrývají ani náklady na pěstování.

Předseda polského svazu sadařů Miroslaw Maliszewski uvedl, že jejich cílem je, aby se produkce měkkého ovoce vyplácela. Rolníci jsou nespokojeni, neboť polské ministerstvo zemědělství podle nich nehájí jejich zájmy. Problém spočívá údajně v tom,že většina potravinářských firem, které využívají zemědělskou produkci, vlastní zahraniční kapitál. Sadaři tvrdí, že v Polsku je trh s ovocem a výrobky z něho rozdělen mezi pár větších firem. Měly by proto podle nich vzniknout jiné konkurenční společnosti.
Ministr zemědělství Wojciech Olejniczak, který přišel mezi demonstranty, by uvítal kompromis mezi pěstiteli a jejich odběrateli ohledně výkupních cen. Přislíbil jim, že ministerstvo se bude snažit prosadit nová pravidla. Další jednání o výkupní ceně mezi pěstiteli a odběrateli se má uskutečnit ještě tento týden. K tomu Maliszewski ze svazu poznamenal, že pokud se nedohodnou, bude nejlepší nechat ovoce shnít.
Situace by se mohla řešit například tak, že výkupci pěstitelské produkce, kteří se budou ucházet o podporu z rozpočtu Evropské unie, budou muset doložit, že mají uzavřenou úmluvu s pěstiteli o ceně a o způsobu platby za ovoce.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down