21.09.2006 | 12:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Polští výrobci vajec údajně porušují předpisy

Rozbor krmné směsi pocházející z Polska, který počátkem února provedla laboratoř Státního veterinárního ústavu v Olomouci, prokázal tehdy přítomnost savčích tkání. O toto zjištění se opírá předseda dozorčí rady Českomoravské drůbežářské unie František Novák, když tvrdí, že někteří polští producenti vajec krmí drůbež masokostní moučkou, která je v Evropské unii zakázaná. Nevylučuje, že stejně mohou porušovat předpisy při skladování nebo při přepravě.

Mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Josef Duben upozornil, že šlo o neoficiální test, protože vzorek neodebral pracovník správy. Přislíbil, že oficiální zkouška proběhne v nejbližších dnech. Pokud se potvrdí porušení norem, bude SVS kontaktovat zemi původu a pomocí rychlého varování (Rapid Alert System), které upozorňuje na okamžitá zdravotní rizika, případně také ostatní členské země EU, řekl Duben.
Na nerovné podmínky výroby vajec v Polsku a ČR upozorňují domácí výrobci již řadu měsíců. Polské chovatele drůbeže podezřívají z porušování zákonných chovatelských norem, kteří díky tomu mají menší výrobní náklady. Přebytky pak mohou na českém trhu nabízet až o 50 haléřů za kus levněji než domácí výrobci.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down