Pomoc pro pěstitele cukrovky

Ministr zemědělství dává dál zelenou dotačnímu titulu podpora likvidace plevelné řepy. Jeho cílem je dostat do sektoru přibližně 200 milionů korun. Monitoring totiž ukázal, že zhruba 45 až 55 tisíc hektarů cukrovky ze současné výměry má problémy s výskytem plevelné řepy. Uvedl to výkonný ředitel Svazu pěstitelů cukrovky Čech Jan Křováček na nedávném semináři ve Smiřicích. Náměstek ministra zemědělství Petr Jílek následně potvrdil, že se tento dotační titul notifikuje. Celkově by na něj mělo být alokováno 150 až 200 milionů korun.

Podle Křováčka dotaci je třeba připravit tak, aby o ni mohli požádat všichni pěstitelé. Připomněl, že jednat se bude nadále i o poskytování informací Ministerstvu zemědělství za úplatu. „To by byla krajní varianta,“ podotkl Křováček s tím, že zástupci pěstitelů cukrové řepy se budou setkávat s ministrem zemědělství asi jednou měsíčně tak, aby se tento dotační titul stačil připravit dříve, než se budou podávat jednotné žádosti o další dotace. Mělo by přitom jít o mimořádné dotace, které by měly být po dobu dvou let. Jejich přijetí zřejmě bude podmíněno tím, že výměra cukrové řepy by se v rámci roku neměla měnit o více než pět až deset procent. „V České republice bychom se měli pohybovat na ploše kolem 60 tisíc hektarů,“ konstatoval. Vloni se cukrová řepa pěstovala na ploše 66 tisíc hektarů. Avšak vlivem výnosů klesla celková produkce této plodiny. V rámci dotací za sucho by mělo cukrové řepě připadnout do sto milionů korun, informoval Křováček.  Předseda představenstva společnosti Tereos TTD Dobrovice Oldřich Reinbergr poukázal na to, že loňský rok rozhodně nebyl pro pěstitele cukrovky ani pro cukrovary jednoduchý, přičemž výrazný vliv na to mělo ukončení cukerných kvót.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down