03.11.2020 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pomoc zemědělcům kvůli koronaviru musí odsouhlasit Evropská komise

Program Agricovid, ve kterém stát přerozdělí až tři miliardy korun potravinářům a zemědělcům postiženým koronavirem, musí ještě schválit Evropská komise. Uvedlo to Ministerstvo zemědělství. Vláda včera schválila výdajový rámec, nárok na dotaci budou mít podniky, kterým klesly meziročně mezi začátkem března a koncem listopadu tržby o čtvrtinu. Příjem žádostí by mohl začít na přelomu letošního a příštího roku.

"Chceme dotací Agricovid podpořit naše potravináře, jejichž ztráty jsou kvůli nákaze Covid-19 značné. Očekávaný propad celého sektoru je přibližně šest miliard korun měsíčně. Nejvíce zasažen je masný průmysl, mlékárenství, pekárny, vinařství, ovocnářství a bramborářství. Budeme se snažit podporu vyplácet co nejdříve," uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman. Maximální sazba činí podle úřadu 200 tisíc korun na podnik a až 20 tisíc korun na jednoho zaměstnance. "Podpora může dosáhnout až 75 procent celkového poklesu příjmů ve srovnání s rokem 2019, maximálně dotace může být až 800 tisíc euro (cca 21,6 milionu korun) pro potravináře a 100 tisíc eur (asi 2,7 milionu korun) pro zemědělce," dodal úřad. Dotace nebude přiznaná potravinářům, který již obdrželi podporu na stejný účel, tedy na zachování životaschopnosti podniku, jehož činnost je omezená kvůli pandemii koronaviru, uvádí ministerstvo. Zásady dotačního programu schválila vláda před zhruba dvěma týdny, ministr Toman původně chtěl po vládě, aby do programu vyčlenila šest miliard. Podle tehdy projednaného materiálu dosahuje totiž ztráta zemědělských a potravinářských producentů právě až šest miliard korun měsíčně.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down