Pomohou ovce loukám v Krkonoších?

Ovce by měly vrátit původní květnatou podobu loukám v Krkonoších, neboť dokážou spást různé agresivní druhy rostlin a uvolnit tím místo kvetoucím druhům. Pracovníci Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) proto v závěru minulého týdne na louky ve střední části Krkonoš vypustili téměř 300 ovcí.

Projekt ozdravění luk s ovcemi zahájila správa parku před třemi lety. „Původně jsme začínali se 40 ovcemi, loni jich bylo kolem stovky. První výsledky se dostavily. Například u Lahrových bud je již kus pěkné kvetoucí louky,“ řekl mluvčí správy parku Radek Drahný. Ovce podle jeho slov nežádoucí rostliny spasou až na drn a svými kopýtky půdu rozruší natolik, že se v ní mohou opět uchytit květnaté druhy rostlin. Nyní se po loukách rozrůstá například borůvčí, náletové dřeviny a traviny, které na horské louky vůbec nepatří.
Ovce budou na horách až do podzimu a spást by měly asi 50 hektarů luk. Postupně se budou i s přenosným elektrickým ohradníkem přesunovat od Lahrových bud k Rennerovým boudám a skončit by měly u Klínových bud. „Jde o speciální plemena suffolk a romanovka, které snesou drsné podmínky na horách, zejména velké výkyvy teplot,“ řekl Drahný.
Celý projekt správu parku letos přijde na zhruba půl milionu korun. Původní květnaté louky začaly z Krkonoš mizet po druhé světové válce. Hlavním důvodem byl odsun sudetských Němců, s jejichž odchodem se z hor vytratil původní intenzivní způsob obhospodařování luk.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *