17.04.2007 | 02:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Poplatky za odběr vody ministerstvo zemědělství nechystá

„Chtěl bych uklidnit veřejnost, že nám nejde o nahlašování jednotlivých studní. Určitě nechystáme ani zpoplatnění odběrů podzemních a povrchových vod pro domácnosti,“ uvedl pro Agroweb ministr zemědělství Petr Gandalovič v souvislosti s blížícím se zánikem příslušného povolení odběratelů podzemních a povrchových vod k 1. lednu 2008.

Cílem informační kampaně, kterou ministerstvo zemědělství oficiálně zahájilo před třemi měsíci, je podle mluvčí úřadu Táni Králové upozornit odběratele podzemních a povrchových vod na konec zmíněného povolení. Díky medializaci této záležitosti se ukázalo, že mnozí čerpají vodu neoprávněně. Počet takových odběratelů se odhaduje na desítky až stovky tisíc.
Podle ministra není povinnost mít povolení k odběru podzemních a povrchových vod žádnou novinkou, ale platí již více než padesát let.
„Ministerstvo zemědělství ani vodoprávní úřady či Česká inspekce životního prostředí nechystají žádné plošné kontroly na odběry vod. Tak jako dosud půjde i od příštího roku o kontroly namátkové, a to zejména v případech, kdy nepovolený odběr způsobí ve svém okolí nějaké škody,“ řekl Gandalovič. „Koncem dubna vydáme společně s ministerstvem životního prostředí metodický pokyn pro vodoprávní úřady, který kromě jiného přinese i určitou amnestii pro majitele studní postavených bez povolení. Vůči nim by vodoprávní úřady měly využít všechny důvody pro neuložení sankcí, až budou žádat o udělení povolení k odběru vod,“ doplnil ministr.
Pro snadnější orientaci veřejnosti v otázce odběru a vypouštění vod vznikl na ministerstvu zemědělství názorný a přehledný leták, který bude k dispozici v dostatečném množství na vodoprávních úřadech pověřených obcí. Každý s pomocí tohoto letáku může jednoduše zjistit, zda mu povolení s koncem letošního roku přestává platit či nikoliv, anebo zda si povolení musí zajistit.
„Díky naší aktivitě je poprvé informace k odběru i vypouštění vod kompletní, ač je v gesci dvou ministerstev,“ konstatoval ministr Gandalovič. Jak upřesnil, za odběry vod zodpovídá ministerstvo zemědělství, za vypouštění vod pak ministerstvo životního prostředí.
Internetový portál www.zanikpovoleni.cz zaznamenal za tři měsíce fungování na 1,225 milionu vstupů. Na bezplatnou telefonní linku 800 101 197 se obrátily více než tři tisíce občanů. E-mailová poradna na info@mze.cz zodpověděla přes tisíc dotazů.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down