Poptávka po vánočním cukroví je letos meziročně zatím nižší zhruba o desetinu

Poptávka po vánočním cukroví je letos proti minulému roku zatím o desetinu nižší, řekl výkonný ředitel Svazu pekařů a cukrářů v ČR Bohumil Hlavatý. Očekával přitom, že prodej meziročně klesne o čtvrtinu až třetinu. Podle vedoucího výroby v pekařstvích řetězce Globus Pavla Meduny budou lidé tento rok ve větší míře péct cukroví doma. Prodej máslového těsta meziročně vzrostl zhruba o osm až deset procent, uvedl.

Nejžádanějším produktem z nabídky vánočního cukroví je letos podle Meduny balíček devíti druhů o hmotnosti 600 gramů za 349 korun. Cukroví chodí lidé nejvíce nakupovat během mikulášského týdne a pár dní před vánočními svátky. Poptávka po něm je letos zatím srovnatelná s minulým rokem, řekl Meduna. Vyšší zájem však letos eviduje o máslová těsta, prodává se ho skoro o desetinu více. Loni jich vyrobili přibližně osm tun, tento rok to bude přes deset tun, uvedl Meduna.

Pekařství Kabát už letos muselo objednávky cukroví uzavřít, uvedl pro ČTK jeho majitel Richard Kabát. Poptávka proti loňské sezoně vzrostla o 130 procent, část zákazníků musela firma odmítnout. I když svou výrobní kapacitu letos zdvojnásobila, bojí se, zda všechny objednávky stihne doručit včas. Minulý rok pekařství vyrobilo přibližně čtyři tuny cukroví, letos to bude osm tun, uvedl Kabát.

Ceny proti minulému roku navýšilo pekařství Kabát o zhruba 12 až 15 procent. Za kilo standardního mixu sedmi základních druhů cukroví však zákazníci utratí stejně jako loni, tedy asi 860 korun. Zdražovat pekařství částečně nemuselo díky tomu, že si některé suroviny za nižší ceny nakoupilo minulý rok do zásoby.

Majitel jihomoravského pekařství Křivka Petr Křivka očekává, že poptávka po vánočním cukroví letos klesne minimálně o dvacet procent. Vzhledem k tomu, že se firmě ceny vajec, másla a cukru proti minulému roku více než zdvojnásobily, je cukroví tuto sezonu asi o 30 procent dražší, řekl Křivka.

Podle průzkumu společnosti Česká distribuční z přelomu listopadu a prosince stojí letos v akci suroviny na pečení domácího cukroví zhruba 1131 korun, asi o 11 procent více než loni. Zdražily téměř všechny ingredience, cukr moučka více než dvojnásobně.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down