Žito vytlačily z osevních postupů plodiny vhodnější pro intenzivní pěstování, zejména pšenice a ječmen. Přitom ještě ve třicátých letech bylo nejrozšířenější obilovinou v zemi. Poptávka po žitném pečivu se ale nyní začíná zvedat a s ní i množství výrobků z žitné mouky. Uvedli to pekárenští odborníci při příležitosti Světového dne chleba.
V současnosti vyráběný chléb obsahuje méně žitné mouky než v minulosti. Tento trend odborníci neschvalují, protože podle nich žitná mouka má vyšší biologickou hodnotu než pšeničná, obsahuje více vlákniny či minerálních látek.
Odborníci upozornili, že spotřeba chleba se v České republice od třicátých let minulého století snížila více než o třetinu, bílého pečiva naopak Češi jedí stále víc. Ještě po druhé světové válce snědl obyvatel České republiky ročně v průměru přes 80 kilogramů chleba, v roce 2007 to bylo 50 kilogramů. Ve srovnání s předchozím rokem však spotřeba vzrostla o necelý kilogram. Podle předsedy Podnikatelského svazu pekařů a cukrářů Jaromíra Dřízala začali Češi šetřit. Pokles cen za pekařské výrobky způsobilo, že se lidé začali k chlebu a pečivu mírně vracet od rýže či těstovin, míní pekaři. Pekaři informovali, že spotřebitelská cena chleba od roku 2001 do roku 2008 stoupla asi o osm korun na 22,50 Kč.