02.07.2024 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Populace hrabošů v červnu mírně rostla, riziko poškození porostů ale kleslo

Hraboší populace se v červnu na českých polích po několika měsících poklesu mírně zvýšila. S ohledem na aktuální červnový práh škodlivosti, který je čtyřikrát výše než květnový, se však riziko poškození porostů snížilo. Z květnového průměru 176 aktivních východů z nor na hektar se průměr zvýšil na 216. Jde pouze o desetiprocentní překročení červnového prahu škodlivosti, což je nejméně za poslední rok a populace je prakticky stejná jako loni v červnu, uvedla v tiskové zprávě mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZUZ) Ivana Kršková. Loni se populace hrabošů přes léto a na podzim dramaticky rozrostla.

Riziko lokálních škod v některých krajích je nad pětinásobkem prahu škodlivosti

Riziko vzniku lokálních škod způsobených hraboši je možné očekávat v Olomouckém, Středočeském a Ústeckém kraji, kde se hodnoty místy pohybují nad pětinásobkem prahu škodlivosti. V červnu činí práh škodlivosti 200 aktivních východů z nor na hektar, v květnu a předchozích měsících je práh škodlivosti stanovený na 50 východů z nor na hektar. Inspektoři prováděli červnová pozorování výskytu hraboše převážně v jarních plodinách, v sadech a v krmných plodinách po seči. Průměrné hodnoty v jednoletých kulturách dosáhly pouze 12 východů z nor, v ostatních monitorovaných plodinách činil 394, což odpovídá dvojnásobku prahu škodlivosti. Lokálně hrozí škody v krmných plodinách a v mladých výsadbách ovocných stromů. Nejvyšší výskyty, přes 2000 východů z nor, zjistili inspektoři v porostech vojtěšek v okresech Kolín, Kutná Hora, Most a Teplice. Hraboši byli přemnožení v Česku dlouhodobě, ovšem 6. června už skončila výjimka pro aplikaci vyšších dávek jedu do nor, než jsou běžně povolené.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down