10.12.2003 | 04:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Poradenská centra pro zemědělce na jihu Moravy

Vytvoření sítě regionálních poradenských center pro zemědělce v brzké době je jednou z priorit vedení Jihomoravského kraje pro příští rok. Centra by měla sídlit v bývalých okresních městech, jako první bude otevřeno středisko v Hodoníně. Řekl to náměstek jihomoravského hejtmana Antonín Kment.

Smyslem center je například pomoc zemědělcům při zpracování projektů na žádosti o dotace. Povinnost jejich vzniku vyplývá z členství v Evropské unii. Při provozování poradenských center chce kraj úzce spolupracovat s Výzkumným ústavem zemědělské ekonomiky, s brněnskou Mendelovou zemědělskou a lesnickou univerzitou, agrární komorou a středními zemědělskými školami. Nedávno krajští radní schválili peníze na počítačové vybavení center. Poradenská střediska by totiž mezi sebou měla být propojena kvůli lepšímu řízení a vzájemné koordinaci. Kment věří, že se středisky budou úzce spolupracovat i již existující rozvojová centra jednotlivých sdružení obcí. Kolik peněz bude mít kraj pro činnost poradenských center k dispozici, bude známé až v druhé polovině prosince po schválení krajského rozpočtu na příští rok. Kment věří, že se najdou i peníze na to, aby kraj mohl zemědělcům finančně pomoci s přípravou projektové dokumentace, která je nezbytná například pro získávání peněz z evropských fondů. Podobná střediska by měla do roku 2007 povinně vzniknout ve všech zemích, které přistupují k Evropské unii. První regionální centrum by mělo podle dřívějších informací hejtmanství začít v kraji pracovat od ledna příštího roku.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down