Porost ve zvláště chráněných oblastech budou spásat ovce a kozy

Stáda ovcí a koz spásají porost na pozemcích ve zvláště chráněných oblastech na území hlavního města letos již po dvacáté. Nyní údržbu vybraných pražských pozemků zajišťují tři stáda ovcí a koz a dvě stáda skotu, celkem asi 230 zvířat. Informoval o tom v tiskové zprávě mluvčí hlavního města Vít Hofman. Tradiční pastva byla obnovena v roce 2000.

"Spásaní trávy ovcemi, kozami či kravami je naprosto ekologický a šetrný způsob, jak se zbavovat vysoké trávy, a to i v těžko přístupném terénu. Půda také dostává zpět potřebné živiny, což se o motorových sekačkách říct nedá," uvedl náměstek primátora Petr Hlubuček, v jehož kompetenci je mimo jiné oblast životního prostředí. Pasoucí se stáda ovcí, koz a skotu je možné v chráněných oblastech na území hlavního města vidět od jara do podzimu. Pastva v konkrétní lokalitě je vždy vymezena, veřejnost může v jejím okolí procházet po chodnících a pěšinách bez omezení. Majitelé psů by však v blízkosti zvířat měli mít své psy na vodítku. V současné době jsou podle Hofmana k pastvě využívána stáda soukromých zemědělců. Roční náklady hlavního města na pastvu ovcí a koz jsou zhruba 950 tisíc korun, pastva skotu je o více než polovinu levnější. Každé stádo ovcí a koz tvoří zhruba 70 zvířat, přičemž v nich převažují ovce. Každoročně se pasou na desítkách míst, například v Prokopském a Šáreckém údolí nebo na Vidouli. Podmáčené a vlhké louky spásají dvě stáda jalovic. Jedno stádo o 12 kusech se nyní pohybuje na loukách v oblastech Milíčova, Šáreckého údolí a Šeberova. Dalších 15 krav je od května na suchém poldru Čihadla. Ve špatně přístupných oblastech je pastva jedinou možností, jak se o lokality starat.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down