14.04.2008 | 02:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Porostou ceny potravin také letos?

Růst cen zemědělských plodin a potravin z minulého roku by se letos neměl opakovat, řekl ministr zemědělství Petr Gandalovič v rámci veletrhů Techagro, Animal Vetex a Silva Regina, které minulý týden proběhly v Brně. Naproti tomu prezident Agrární komory ČR Jan Veleba očekává, že se ceny potravin budou celosvětově zvyšovat i v příštích letech.

Ministr odmítl spekulace, že by na růst cen u nás měla negativní vliv podpora biopaliv a pěstování plodin pro energetické účely. Podle něj se na něm podílely především nízké zásoby obilovin ve světě a zvýšená poptávka v Asii. "Lze očekávat, že vývoj cen nebude kopírovat loňský rok. V Evropě přestalo platit omezení ponechání deseti procent zemědělské půdy ladem, čímž došlo k navýšení osevní plochy pšenice. U mléčných výrobků se zase pozitivně projeví zvýšení výrobní kvóty mléka o dvě procenta," řekl Gandalovič.
Prezident komory je přesvědčen, že loňské zdražení obilovin až o třetinu způsobil souběh tří vlivů: dynamicky rostoucí poptávka surovin v třetích zemích, zvyšující se výroba biopaliv a neúroda v tradičních pěstitelských zemích způsobená suchým počasím. Vliv klimatu je jediná proměnná veličina, zbývající dvě vykazují i do budoucna konstantní nárůst, řekl Veleba. Jak uvedl, spotřeba vepřového masa se v Číně od roku 1985 zdvojnásobila na 50 kilogramů na hlavu a rok a světová populace se do roku 2030 zvýší ze současných šesti na více než osm miliard, což znamená nutnost zvýšení výroby obilovin o třetinu.
Výroba biopaliv však podle něj vliv na zdražování potravin nepochybně má. "V Evropě to velkou roli nehraje, boom biopaliv ale právě zažívají USA a Jižní Amerika, kde tím pádem klesá produkce obilí a kukuřice pro potravinářský průmysl. Ty potraviny tady prostě budou chybět," řekl Veleba s tím, že to je výzva pro zvýšení výroby u nás i v Evropě.
"Průměrný výnos v Česku byl loni 4,6 tuny obilovin na hektar, v Rakousku to ale bylo o 1,5 tun více a ve Francii dokonce o dvě tuny více. Je to i tím, že jsme dosud používali o polovinu méně chemických hnojiv než země evropské patnáctky. To by se nyní, když na to zemědělci mají konečně peníze, mělo změnit, i když to zřejmě narazí u ekologů a zelených," řekl Veleba. Současná kapacita výroby je ale podle něj hluboce poddimenzovaná. „Pokud to neuděláme my, využijí zvýšené poptávky na trhu okolní země,“ dodal Veleba.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down