24.10.2022 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Porota vybrala první letošní svatomartinská vína, na trhu bude rekordní počet lahví

Odborná porota ve Valticích vybrala první svatomartinská vína z hroznů sklizených v letošním roce. V prvním kole hodnocení uspělo 92 procent z 272 přihlášených vín. Vinařský fond, který známku Svatomartinské vlastní, předpokládá, že na trhu bude letos 2,3 milionu lahví svatomartinského, což je nový rekord. Fond o tom informoval v tiskové zprávě.

"Vzhledem k příznivému průběhu sezony budou svatomartinská vína obecně lehčí s nižším obsahem alkoholu. Vína z odrůdy Müller Thurgau budou převážně broskvová, grepfruitová nebo s jemným muškátem. Veltlínské červené rané bude mít lehce hrozinkovo medové tóny s banánovým podtónem a v Muškátu moravském najdeme většinou vůni a chuť tropických citrusových plodů, jako jsou limetky a mandarinky. Růžová vína budou příjemná, ovocná a svěží, s tóny třešní, zralých višní a jemnou smetanovostí. Červená vína budou také svěží a ovocná. Svatovavřinecké bude mít tóny plané švestky a sušeného ovoce, Modrý Portugal pak květinovou vůni po pivoňkách, lučním kvítí a jemné tóny lesního ovoce," charakterizoval letošní svatomartinská Marek Babisz z Národního vinařského centra.

Většina z lahví bude letos uzavřena šroubovým uzávěrem, což je podle Babisze praktické vzhledem k tomu, že se svatomartinská mají vypít v průběhu několika měsíců.

S víny, která hodnocením neprošla, mohou vinaři dál pracovat a za deset dní je přihlásit do druhého kola hodnocení.

Svátek svatého Martina letos připadá na pátek, což přeje pořadatelům slavností a gastronomických událostí. Největším koštem svatomartinských vín by měl být jako každoročně ten na brněnském náměstí Svobody, který nabídne 100 vzorků vín. Poprvé si tam lidé budou moci s letošním mladým vínem připít v 11:00.

Značka Svatomartinské byla registrována v roce 1995 a od roku 2005 je jejím vlastníkem Vinařský fond, který ochrannou známku vinařům každoročně propůjčuje. V roce 2020 bylo na trhu 1,75 milionu lahví, 312 druhů vín ze 74 vinařství, v roce 2019 to bylo 366 vín od 97 výrobců a na trhu bylo 2,2 milionu lahví, podobný počet lahví byl na trhu i loni.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down