Posílejte přihlášky do soutěže Miss louka

Volba Miss louky má už tradiční místo mezi akcemi, které Správa KRNAP pořádá. Soutěž o nejkrásnější krkonošskou louku pořádá letos už popáté. Tentokrát je ale novinkou, že svou oblíbenou louku mohou nominovat žáci středních a základních škol. Termín pro doručení příspěvků je 30. června. Informoval o tom mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Květnaté horské louky jsou nedílnou součástí krkonošské přírody. Bez lidské péče by však brzy zanikly. Správa KRNAP se spolu s hospodáři snaží o jejich zachování pro budoucí generace. Proto je cílem soutěže Miss louka představit veřejnosti vybrané louky jako jedinečný ekosystém z pohledu přírodovědného, historického a pohledu hospodáře, který o zvolenou louku pečuje.

Letos poprvé je soutěž věnována pouze žákům škol. Soutěžní kolektiv si vybere louku na území Krkonošského národního parku nebo jeho ochranného pásma. Příspěvek se může skládat z fotografií, kreseb, koláží, komiksu, textů s vlastními zážitky a příběhy nebo s příběhem místního hospodáře. Soutěžící také mohou odpovídat na otázky: Co by na louce mělo zajímat přírodovědce a co historika? Jak je louka využívána? Co by se na ní mohlo zlepšit? Fantazii zpracování meze neklademe. K příspěvku musí být připojen název lokality, co nejpodrobnější lokalizace (obec, katastrální území apod.), kde se louka nachází, jména, věk a škola všech zpracovatelů.

Přihlášky zasílejte do 30. června 2014 pod heslem Miss louka 2014 na adresu Správa KRNAP, oddělení ochrany přírody, Dobrovského 3, 543 01 Vrchlabí, nebo e-mailem na adresu misslouka@krnap.cz.

O výsledku soutěže rozhodne veřejnost hlasováním anketními lístky do boxu ve výstavní místnosti nebo hlasováním na internetových stránkách Správy KRNAP. Odbornou stránku děl bude hodnotit komise složená z pracovníků Správy KRNAP. Vyhlášení vítězné louky a udělení titulu Miss louka 2014 se uskuteční během října 2014. Vítězný tým získá nejen hodnotné věcné ceny (například velký Atlas krajiny ČR), ale i možnost navštívit jednoho z krkonošských hospodářů.

Titul Miss louka už získal v roce 2010 Lukáš Neklan z Vrchlabí pro krkonošskou louku obklopující typickou krkonošskou boudu s popisným číslem 166, která se nachází na enklávě Bönischových Bud nad Černým Dolem. Nejkrásnější krkonošskou loukou pro rok 2011 se stala „louka nad náhonem“ v Dolním Maršově. Dřevěná tabulka s nápisem Miss louka 2012 bude zdobit louku nenápadně schovanou ve vlhkém dolíku pod lesem, nedaleko silnice stoupající na Benecko, ve Štěpanické Lhotě. Miss louka 2013 najdete v Mokrých Jámách na Horní Malé Úpě.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *