22.05.2007 | 02:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Poslanci a odborníci jednají o podmínkách prodeje půdy

Poslanci a odborníci na zemědělskou problematiku se dnes odpoledne sešli v Poslanecké sněmovně při diskusi o tom, co přinese zemědělcům a českému venkovu novela devizového zákona, která má zmírnit některá omezení pro nákup zemědělské půdy ze strany občanů EU.

Akce se koná pod záštitou stínového ministra zemědělství ČSSD Michala Haška a místopředsedy sněmovního zemědělského výboru Ladislava Skopala (ČSSD).
Zúčastnit by se měli mimo jiné prezident Agrární komory Jan Veleba, předseda Zemědělského svazu Miroslav Jirovský a první místopředseda výkonného výboru Pozemkového fondu Jiří Blažek.
Novela je nyní ve sněmovně, kde se jí zabývají výbory. Vláda ji obhajuje mimo jiné tím, že dává do souladu české právo s právem EU. Pokud ČR tuto novelu nepřijme, hrozí jí údajně postih i řada žalob zahraničních zájemců, kteří by si chtěli tuzemskou zemědělskou půdu koupit. Opozice namítá, že takovéto nebezpečí je zanedbatelné. Naopak varuje, že pokud návrh projde, budou tuzemští zemědělci vystaveni náporu finančně silnější zahraniční konkurence. Ministr zemědělství Petr Gandalovič nedávno řekl, že se bude snažit urychlit prodej státní půdy českým zemědělcům tak, aby si ji stihli koupit do roku 2011. Tehdy skončí přechodné období vyjednané s EU.
Samostatný seminář k novele devizového zákona za účasti odborníků chtěl na květen svolat i sněmovní zemědělský výbor, aby si na něm vyjasnil hlavně podmínky prodeje státní půdy. Jak ale řekl jeho předseda Jiří Papež (ODS), tato akce se neuskuteční. "Zatím nebyl tlak na doprojednání toho zákona, takže to padlo," řekl. Ujistil však, že výbor bude pokračovat v projednávání. Novela byla sice navržena na pořad červnové schůze sněmovny, Papež ale požádal předsedu Miloslava Vlčka, aby ji z programu stáhl, protože zemědělský výbor k ní nepřijal žádné usnesení a projednávání přerušil. Rozpočtový výbor doporučil sněmovně novelu zamítnout.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down