13.03.2023 | 04:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Poslanci budou debatovat o cenách potravin, svolají výbor i podvýbor

K vysokým cenám potravin v tuzemských obchodech se ve sněmovně sejde zemědělský výbor. Potvrdil to dnes předseda výboru Michal Kučera. Výbor se má sejít 11. dubna. Ještě předtím, 22. března, se sejde podvýbor pro potravinářství, aby jednal o situaci v potravinářství a zemědělství. Jednání většiny sněmovních výborů je veřejné, podvýbor však bude v souladu s jednacím řádem jednat neveřejně. Jeho předseda Oldřich Černý sdělil, že chce, aby poslanci mohli s pozvanými hosty diskutovat do hloubky a co nejotevřeněji.

Růst cen potravin v posledních měsících vyvolává značnou pozornost. Podle Eurostatu vzrostly ceny potravin v tuzemsku loni o 27,2 procenta, a Česko tak bylo šesté v EU, pokud jde o jejich zdražování. Jen v únoru zdražily podle Českého statistického úřadu potraviny a nealkoholické nápoje meziročně téměř o čtvrtinu. Například cena vajíček vzrostla podle ČSÚ víc než o 95 procent. Mezi další drahé zboží se zařadily například papriky. "Stáváme se jednou z nejdražších zemí v Evropské unii, co se týká cen potravin," řekl ve Sněmovně minulý týden její místopředseda a někdejší ministr Karel Havlíček. Ministerstvo zemědělství se k vysokým cenám potravin rozhodlo zřídit pracovní meziresortní skupinu.

Podvýbor pro potravinářství, veterinární činnost a živočišnou výrobu chce podle pozvánky debatovat nejen o cenách potravin, ale i o údajném zneužívání monopolního postavení obchodních řetězců. Dalším tématem má být i kontrola marží v obchodních sítích a slevové akce. Podvýbor si přizval zástupce ministerstva zemědělství, ministerstva průmyslu a obchodu, zástupce agrární i potravinářské komory. Pozval i zástupce antimonopolního úřadu. Předseda Černý chce pak o výsledku jednání informovat zemědělský výbor.

Jednání sněmovního zemědělského výboru k cenám potravin přislíbil minulý týden jeho předseda Kučera. Řekl to na plénu, když se hnutí ANO pokusilo vyvolat mimořádnou schůzi na toto téma. Ujistil, že zemědělský výbor se bude problematikou zabývat se vší vážností. Řešení podle něj existují, ale nejsou jednoduchá a nespočívají v tom, že peníze přitečou pouze z veřejných rozpočtů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down