01.02.2005 | 03:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Poslanci chystají seminář o vinařích a změny vinařského zákona

Pracovní seminář o problematice oboru vinařství připraví pro své kolegy poslanci z Jihomoravského kraje. Nejspíše v jarních měsících by měli rovněž připravit změny a dodatky vinařského zákona tak, aby se do právní normy dostala kategorie malovinaře se svobodným prodejem vína do 2000 litrů z vinic do půl hektaru. Požaduje to petice, kterou od loňského listopadu podepsalo téměř 11.000 lidí.

"Vše by se mělo připravit nejspíše v měsících únoru, březnu a dubnu," řekl po dnešním jednání s 12 poslanci a sedmi senátory v Brně krajský radní Jan Letocha. Podle něj byli všichni zákonodárci srozuměni s tím, aby nový statut malovinaře vznikl. V diskuzi kritizovali také administrativní přísnost na drobné pěstitele - i nad rámec předpisů Evropské unie. "Ministerstvo financí i celníci postupovali velmi aktivně vlastně na nulovou spotřební daň," vysvětlil radní jeden z důvodů nevole malých vinařů.
Petiční výbor pod vedením starosty Starého Poddvorova na Hodonínsku Františka Strýčka požaduje možnost svobodného prodeje hroznů z vinic o rozloze do 0,5 hektaru bez náročných hlášení. Pěstitelé chtějí změnit také hranici výroby vína bez registrace alespoň do 2000 litrů s tím, že vzniknou průhledná, jednoduchá a prospěšná pravidla pro jeho drobný prodej. Hranice pro prodej vína bez registrace je nyní 1000 litrů, ale ministr financí Bohuslav Sobotka již v prosinci prohlásil, že s dalším posunem schválené kvóty nemá ministerstvo žádný problém. Ministerstvo zemědělství naopak podle svého tehdejšího vyjádření vidí 1000 litrů pro osobní potřebu jako dostatečné množství. Při evidovaných více než 17.000 vinicích se celá věc může přímo týkat přibližně 6000 lidí ve 140 vinařských obcích regionu.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down