Poslanci dali souhlas k souběhu výroby bioetanolu s jinými druhy lihu

Poslanecká sněmovna dnes odsouhlasila návrh Senátu, podle něhož budou smět lihovary vyrábět souběžně bioetanol s jinými druhy lihu a nebudou povinni se specializovat jen na biolíh. Tvůrci novely zákona, která by měla určit pravidla pro výrobu biolihu a jeho přimíchávání do pohonných hmot, byli proti souběhu výroby různých typů lihu kvůli možnosti daňových úniků.

Prezident Agrární komory Jan Veleba míní, že je nejvyšší čas s programem biolihu začít a komora proto schválení právního rámce vítá. Pro zemědělce by měla produkce biolihu znamenat odbyt části rostlinné výroby.
Společnost Cukrovary TTD se podle generálního ředitele Oldřicha Reinbergra o program biolihu velmi zajímá a má záměr postavit lihovar v cukrovaru Dobrovice nebo v Českém Meziříčí. Možnost souběhu výroby bioetanolu s jinými druhy lihu snižuje riziko investice, poukázal Reinbergr.
Ročně by se měly v tuzemsku produkovat zhruba dva miliony hektolitrů bioetanolu. Vrácená daň by podle odhadů představovala při pěti procentech biopaliva v benzinu zhruba 2,25 miliardy korun.
Nahrazení části fosilních paliv biopalivy vyžadují směrnice EU s tím, že v roce 2010 by měl být podíl paliv z obnovitelných zdrojů 5,75 procenta. Novela přijatá sněmovnou by měla nabýt účinnosti 1. ledna 2007.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *