Poslanci Evropského parlamentu podpořili boj proti plýtvání potravinami

Boj proti plýtvání potravinami dnes na plenárním zasedání ve Štrasburku podpořili poslanci Evropského parlamentu. Schválili usnesení, ve kterém Evropskou komisi vyzývají, aby přijala opatření ke snížení množství zbytečně vyhozených potravin do roku 2030 až o polovinu. Omezit plýtvání by europoslanci chtěli například pomocí daňových úlev při darování potravin, ale i osvětou spotřebitelů v oblasti označování potravin.

V současnosti se v EU podle údajů Evropského parlamentu každý rok zbytečně vyhodí asi 88 milionů tun potravin, tedy asi 173 kilogramů na osobu na rok. Jde o potraviny v hodnotě kolem 142 miliard eur (3,8 bilionu Kč). Při výrobě potravin a likvidaci potravinového odpadu vzniká navíc zhruba 170 milionů tun oxidu uhličitého.  Podle poslanců by měla komise plýtvání omezit přijetím opatření, která by vedla ke zrušení omezení na potravinové dary, aby se nezávadné jídlo, které by jinak skončilo v koši, mohlo dostat k potřebným. Komise by se podle europarlamentu měla zasadit také o větší osvětu mezi spotřebiteli. Jasnější by podle něj mělo být to, co přesně znamenají obraty "minimální trvanlivost do" a "spotřebujte do". Polovina zbytečně vyhozených potravin totiž pochází z domácností.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down