30.01.2017 | 08:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Poslanci opět navrhují náhradu za škody způsobené kormorány

Skupina poslanců napříč sněmovními stranami navrhuje vložit do zákona tříleté přechodné období pro vyplácení náhrad za škody, které na rybách způsobili kormoráni. Jejich návrh vychází z toho, že kormorán už od roku 2013 není uveden ve vyhlášce na seznamu zvláště chráněných živočichů a stát proto nevyplácí náhrady za škody, které způsobí. V zákoně o poskytování náhrad škod způsobených vybranými zvláště chráněnými živočichy však na tomto seznamu zůstává.

Poslanci, mezi nimiž je i ministr zemědělství Marian Jurečka, proto navrhuji v novele tohoto zákona kormorána ze seznamu vyškrtnout tak, aby zákon i vyhláška byly v souladu. Změna zákona by měla nabýt účinnosti k 1. lednu příštího roku, kdy by také nastalo zmíněné tříleté přechodné období. Od 1. ledna příštího roku do 31. prosince 2019 by rybáři dostávali náhradu 100 procent prokazatelně způsobených škod a od 1. ledna 2020 až do konce roku jen 80 procent škod. Důvodem pro vypuštění kormorána ze seznamu zvláště chráněných živočichů podle poslanců je to, že přestal existovat celospolečenský zájem na jeho ochraně. Umožnilo by to podle nich i jeho lov podle pravidel v zákoně o ochraně přírody a krajiny. "V současné době platí předpoklad, že během tohoto přechodného tříletého období budou nastartovány procesy, které povedou k postupnému snižování predačního tlaku kormorána velkého na obsádky rybníků a rybí společenstva v rybářských revírech," uvádějí předkladatelé.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down