06.05.2004 | 12:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Poslanci podporují kolkování lahví tvrdého alkoholu

Obchodníci budou zřejmě od 1. ledna příštího roku povinně kolkovat lahve s tvrdým alkoholem a další spotřebitelská balení lihu. Návrh zákona o povinném značení lihu dnes sněmovna podpořila v prvém čtení. Předloha je jednou ze tří norem, jejichž prostřednictvím chce ministerstvo financí bojovat proti šedé ekonomice, a získat tak více peněz do státní pokladny.

Proti předloze jsou občanští demokraté. Mimo jiné tvrdí, že zdražení, ke kterému kolkování povede, bude nakonec znamenat rozsáhlou výrobu nezdaněného lihu. "Motivace k výrobě takového zboží jenom poroste. Kolkování není dobrý nápad. Je to slepá ulička," prohlásil poslanec ODS Martin Říman. Značení lihu pomocí speciálních pásek na jedno použití má podle návrhu ministerstva financí snížit daňové úniky. Od příštího roku by měli výrobci a dovozci značit všechny lahve s alkoholem, které prodají v domácích obchodech. Bez kontrolní pásky by se do konce příštího roku mohly doprodat pouze existující zásoby lihu. Kontrolní pásky by měly být chráněny proti padělání. Stát počítá s tím, že by tiskl zhruba 200 milionů kusů ročně. Jejich cena by se měla pohybovat od 20 do 36 haléřů a platit by je měli výrobci a dovozci. Stát jim na oplátku umožní jednorázově odepsat nové stroje na lepení etiket. Součástí vládních představ o boji proti šedé ekonomice jsou také registrační pokladny a majetková přiznání.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down