27.02.2017 | 07:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Poslanci přerušili projednávání novely zákona o ochraně přírody

Poslanci minulý týden přerušili projednávání novely zákona o ochraně přírody, která přináší nová pravidla pro národní parky, a vrátit by se k ní měli tento týden ve středu. Zároveň se jim nepodařilo přehlasovat senátní veto jiné novely zmíněného zákona, která měla zrušit placení odškodného státním organizacím za to, že je při hospodaření omezuje ochrana přírody. Týdeníku Zemědělec to potvrdila Jana Taušová z tiskového oddělení Ministerstva životního prostředí.

Poslanci se tento týden znovu vrátí k novele zákona o ochraně přírody, kterou jim senátoři vrátili s úpravami, jež posilují práva šumavských obcí. Kritici senátních změn se obávají toho, že úpravy ohrozí nejcennější části šumavské přírody a umožní vstup developerů a lobbistů do chráněných území. Jsou mezi nimi ekologové, ochránci přírody, vědci či ministr životního prostředí Richard Brabec, který soudí, že senátní verze by znamenala faktický zánik národních parků. Minulý týden však přišel tento návrh přímo do sněmovny podpořit prezident Miloš Zeman a stojí za ním také většina z více než dvacítky obcí, které v národním parku Šumava leží, a někteří politikové i poslanci.

Sněmovna minulý týden nepřehlasovala senátní veto vládní novely zákona o ochraně přírody, jež měla zrušit platby mnohamilionových odškodnění státním organizacím za to, že je při hospodaření omezuje ochrana přírody. Senát nicméně navrhl zamítnutí novely drtivou většinou hlasů přítomných členů. Podle Jitky Seitlové  byly důvodem pochyby o jejím souladu s listinou základních práv. Za správný krok označil verdikt horní komory také ministr zemědělství Marian Jurečka.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down