16.12.2011 | 10:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Poslanci pro novelu zákona o osivu

Sněmovna v závěrečném čtení schválila vládní novelu zákona o osivu. Tato novela se týká především podmínek sběru a prodeje osiv určených k ochraně přirozeného prostředí. Jde o osivo užívané převážně v národních parcích či chráněných krajinných oblastech. Novelu nyní dostane k projednání Senát.

Jde hlavně o semena lučního kvítí a rostlin z horských luk. Novela zavádí povolení, která obchodníkům s tímto osivem bude vydávat Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský. Zájemce o toto povolení bude muset ústav informovat o množství osiva, pro které žádá o povolení, a o výměře a umístění plánovaných lokalit sběru. Po skončení vegetačního období bude navíc osivářská firma mít povinnost oznámit množství osiva, které prodala. V případě nesplnění povinností bude dotyčnému hrozit pokuta až půl milionu korun. Nyní pro tyto speciální směsi osiv platí stejný režim jako pro konvenční směsi.
V současné době je v ČR evidováno zhruba 700 dodavatelů osiva a sadby. Povinnosti stanovené v novele zákona se mají vztahovat pouze na dodavatele, kteří budou chtít tento specifický druh směsí osiv sklízet a uvádět do oběhu. Ministerstvo zemědělství proto předpokládá, že se úprava dotkne jen velmi malého počtu subjektů.
Tato nová pravidla zavádí do českého zákona příslušná evropská směrnice. Lhůta pro její převzetí uplynula letos 30. listopadu. Podle ministra zemědělství Petra Bendla nevyvolá nová právní úprava žádné nároky na státní rozpočet.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down