Poslanci pro zpřísnění zákona o tržní síle

Poslanci chtějí zpřísnit zákon o významné tržní síle, který má především chránit dodavatele velkých obchodních řetězců. Zpřísnění navrhl vložit zemědělský výbor do novely zákona o potravinách, kterou poslanci ve středu propustili do závěrečného čtení. Zatímco Potravinářská komora změny vítá, šéf Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeněk Juračka považuje způsob projednání novely za podraz na obchodníky. Sněmovna by měla o zákonu rozhodovat příští týden.

První ze změn se týká samotné definice významné tržní síly. Nově by měla ze zákona zmizet podmínka, aby byl dodavatel v důsledku situace na trhu na odběrateli závislý v případě prodeje svého zboží. Nově by mělo platit, že o významnou sílu jde jen tehdy, když si v důsledku situace na trhu může odběratel jednostranně vynutit výhodné obchodní podmínky.  Výbor také navrhuje, aby se při posuzování významné tržní síly nebraly v úvahu tržní podíl a finanční síla dodavatele i odběratele, ale pouze odběratele. Návrh také vypouští slovo "soustavně" z paragrafu, který říká, že zneužitím významné tržní síly je soustavné porušování stanovených podmínek a pravidel. Zpravodaj k novele Pavel Kováčik (KSČM) poukazuje na to, že vláda stáhla z projednávání již připravenou novelu tohoto zákona, a poslanci hlavní věci vtělili do pozměňovacího návrhu k zákonu o potravinách. Odmítl, že by šlo o přílepek, tedy změnu nesouvisejícího zákona. "Byla to dohoda v podstatě všech klubů," řekl Kováčik. "Ten zákon musí dostat, řekněme, nějaké 'zuby'," míní Kováčik. "Musí být skutečně účinný a tam jde o to, aby se maloobchodní řetězce chovaly podle toho, jak se chovají v zemi svých matek," dodal. "Tuto aktivitu vítáme, a velmi oceňujeme, že se tohoto zákona ujal tak aktivně zemědělský výbor," uvedla mluvčí Potravinářské komory Dana Večeřová. "Díky této novele dojde ke zpřesnění stávajícího zákona i postižení těch praktik v dodavatelsko-odběratelských vztazích, které dosud nebyly v zákoně uvedeny," poznamenala. Potravináři podle ní věří, že novela významně zlepší fungování vztahů mezi dodavateli a odběrateli. Navržené změny však podle předsedy svazu obchodu Juračky ani neprošly legislativní radou vlády a jednostranně poškozují především konečného zákazníka. "Je zcela evidentní, že vypuštění slov 'soustavně' a 'podstatně' velmi zpřísňuje celý zákon a doslova vydává obchodníky na milost či nemilost kontrolnímu orgánu - ÚOHS" řekl Juračka. Podle něj tímto návrhem jde o čisté prosazování skupinového zájmu na úkor oprávněných zájmů spotřebitelů a státu.
Zákon o významné tržní síle se vztahuje na prodej zemědělských a potravinářských výrobků. Řetězcům podle něj hrozí za zneužití tržní síly pokuta až deset milionů korun nebo trest v hodnotě deseti procent z obratu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down