04.05.2004 | 03:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Poslanci schválil původní podmínky pro nákup půdy cizinci

Poslanecká sněmovna dnes rozhodla, že cizinci ze zemí EU budou muset v ČR bydlet tři roky proto, aby si mohli koupit zemědělskou nebo lesní půdu. Sněmovna tak setrvala na své původní verzi zákona. Senát navrhoval tříleté opatření zrušit. Senátoři a zemědělci tvrdí, že přijaté opatření nic nezmění. . Senátoři sněmovně vrátili předlohu s pozměňovacími návrhy 14. dubna. Mimo jiné upozornili, že tříletá lhůta není v souladu se smlouvou o přístupu k EU.

Ochrannou tříletou lhůtu sněmovna přijala v rámci novely devizového zákona. Novela vychází z přechodných období, které Česko vyjednalo s Evropskou unií; podle nich cizinci bez trvalého či přechodného pobytu v ČR nemají mít právo koupit si v Česku objekt k bydlení až po dobu pěti let. V případě zemědělské půdy a lesů je toto období sedmileté, počítá ale s výjimkami ve prospěch občanů EU. Mnozí senátoři již dříve upozorňovali na to, že zájemci o nákup nemovitostí v Česku si již našli cesty, jak svého cíle dosáhnout. I odborníci na reality soudí, že omezení cizinců při nákupu nemovitostí v ČR je zbytečné, protože jej lze snadno obejít. V republice je podle nich údajně dost advokátních kanceláří, které se založením takových právnických osob zabývají. Podle médií si prý již nyní skupují půdu v příhraničí od restituentů a podílníků zemědělských družstev především němečtí a rakouští farmáři. Čeští zemědělci se nyní obávají, že cena půdy poroste. Spekulanti najímaní zahraničními zájemci mohou na dražbách nabízet až desetinásobky vyvolávací ceny.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down