Poslanci žádají prověření dotace na pekařské technologie

Poslanci z kontrolního výboru žádají Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), aby prověřil poskytnutí dotace na nové technologie pečení. Ohledně příspěvku východočeské firmě BEAS v desítkách milionů korun panují pochyby. "Ve východočeském kraji není vůbec žádná potřeba dělat nové pekárny. A že by byly nějaké inovativní prvky v projektu, za který inkasovali 75 milionů z evropských peněz, tak je to další případ, jak se v minulosti hospodařilo s evropskými dotacemi," řekl poslanec Jiří Štětina (Úsvit), z jehož iniciativy se kontrolní výbor záležitostí zabýval.

Podnětem výboru se bude zabývat kolegium NKÚ. Posoudí, zda věc zařadí do plánu kontrolní činnosti a v jakém časovém horizontu, uvedla mluvčí úřadu Olga Málková.  Kvůli dotaci padlo podle Štětiny i trestní oznámení. "Zarážející na tom je, že orgány činné v trestním řízení, jak státní zastupitelství, tak policie, v tom nic nenašly," poznamenal Štětina.
Firma, která má zhruba 200 zaměstnanců a svými pekařskými a cukrářskými výrobky zásobuje většinu území Královéhradeckého a Pardubického kraje, dostala podle dřívějších informací médií z evropských peněz 64 milionů korun, 11 milionů bylo z českého rozpočtu. Hodnota celého projektu činila 190 milionů korun. Pochyby jsou údajně o tom, že ačkoli společnost dostala dotaci na nové technologie pečení a jejich vývoj, používá obvyklé postupy.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down