Poslanecká sněmovna souhlasila s vydáním peněz na podporu lesů

Poslanci dnes v prvém čtení podpořii záměr vlády vydat na krytí podpor v lesním hospodářství 278 milionů korun. Zhruba 98 milionů má jít z kapitoly MZe, dalších 180 milionů vláda uvolní z rezerv. Předlohou se nyní bude zabývat zemědělský výbor.

Kvůli rozporu v zákonech byly v loňském roce tyto dotace prakticky zablokovány. Peníze na ně dostaly kraje, které ale výdaje odmítají hradit, protože tato povinnost zůstala podle platných paragrafů státu. Ministerstvo v důvodové zprávě předlohy uvedlo, že kvůli pozastavení zákonem daných podpor mohou hrozit žaloby na stát. Protože předpisy nelze změnit dřív než s účinností od příštího roku, chce resort nároky uspokojit a žádal na to dodatečné peníze z rozpočtu.
Stát poskytuje od roku 1996 na základě lesního zákona například peníze na úhradu nákladů na zpracování lesních hospodářských osnov a na činnost odborného lesního hospodáře, podpory výsadby melioračních a zpevňujících dřevin, a v rámci možností také dotace na meliorace a hrazení bystřin. Do letošního roku platilo zmíněné výdaje MZe. Podle novely zákona o rozpočtovém určení daní byly peníze na tento účel vyjmuty z kapitoly MZe a začleněny do rozpočtu krajů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *