23.11.2004 | 12:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Poslanecká sněmovna zamítla novelu transformačního zákona

Poslanecká sněmovna dnes podle očekávání zamítla zákon o vypořádání majetkových nároků v družstvech. V novele totiž senátoři nezměnili ustanovení, podle něhož se oprávněné osoby měly obrátit na družstvo do 30. září 2004, jinak by jejich nárok zanikl. Tento termín však již uplynul a sněmovna dnes neměla možnost jej změnit, takže zákon zamítla.

"Senát měl možnost tuto chybu napravit. Senátoři zmařili práci poslanců, ale i zemědělců, družstev a těch, kteří mají majetkové nároky," prohlásil předseda sněmovního zemědělského výboru Ladislav Skopal (ČSSD). Tato chyba Senátu podle něj znovu otevírá diskusi o potřebě horní parlamentní komory.
Předloha by ale ani tak zřejmě neměla ve sněmovně lehkou cestu. Proti předloze se totiž 4. listopadu postavil Senát. Podle pravicových senátorů je norma v rozporu s ústavním pořádkem, neboť poškozuje věřitele. Umožnila by jim totiž předat i nepotřebný majetek, který už nemá reálnou hodnotu. Podle zamítnuté novely takzvaného transformačního zákona by majetkové nároky věřitelů v zemědělských družstvech mohly být vypořádány v penězích i v naturáliích.
"Přijetím této novely bychom zbavili část oprávněných osob jejich majetku a zvýhodnili bychom jednu podnikatelskou skupinu (družstva) oproti ostatním, to vše za hranicí práva demokratické společnosti," prohlásil již dříve předseda senátorů ODS Jiří Liška. Zemědělský expert ODS Miloslav Kučera prohlásil, že předloha pohrdá demokratickými principy. "Přestaňte podporovat tento zločinářský a tunelářský nápad," prohlásil směrem k parlamentní levici Kučera. Senátoři poukazovali také na to, že dosud se pouze třetina družstev vypořádala s oprávněnými osobami a asi 250 tisíc věřitelů na uspokojení majetkových nároků v celkové výši asi 15 miliard korun stále čeká. Přitom lukrativní majetek družstev už byl převeden do akciových a obchodních společností a ve družstvech zůstaly "prázdné silážní žlaby, zdevastované stáje, cesty, meliorace", řekl senátor ODS František Pelc.
Celková výše nevypořádaných majetkových podílů činila v roce 1993 zhruba 50 miliard korun. K 31. prosinci 2002 pak byla 15,1 miliardy, což odpovídá hodnotou a cenou asi 27 procentům celkového majetku zemědělských družstev. Podle dosud platné právní úpravy byly majetkové podíly vypořádány jen v tom případě, že oprávněné osoby přijaly od družstva vypořádání ve věcech z majetku družstva, případně v penězích. Pouze ale v případě, že oprávněná osoba přistoupila na rozložení splátek na 15 až 20 let.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down