Poslední dojnice BSE neměla

Přítomnost BSE se neprokázala ani u poslední dojnice ze skupiny podezřelých na farmě v Dolních Lažanech na Třebíčsku. Tam se v dubnu objevil u jedné krávy poslední tuzemský případ BSE. Díky negativnímu výsledku již nečekají chov společnosti Agrofarma žádná vážnější opatření. Uvedl to ředitel třebíčské veterinární správy Zdeněk Vedral.

Veterináři budou mít podnik pod dozorem. Farma bude dodržovat určitá opatření v přesunu zvířat, mléko se bude stejně jako dosud prodávat bez omezení.
Čtyři riziková dobytčata, vrstevnice a jeden potomek krávy, u níž byl koncem dubna potvrzen výskyt BSE, byla na farmě poražena již 13. května. Také jejich testy byly negativní. Porážka vysokobřezí dojnice byla odložena na dobu po otelení. Tele se po dnešních výsledcích za rizikové nepovažuje.
V Dolních Lažanech byl potvrzen pátý případ BSE v České
republice. Nakažená sedmiletá dojnice byla utracena 29. dubna. Od 2. května podnik podléhá mimořádným veterinárním opatřením. Chovatelé z Dolních Lažan mají ze zákona nárok na náhradu škod od státu. Požádat o ni musejí do tří měsíců.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *