Poslední prasata z vepřína v Letech opustí areál 14. března

Poslední prasata z vepřína v Letech u Písku opustí areál 14. března. V halách je nyní 330 vepřů. Peníze od státu za prodej areálu, sumu 450,8 mil. Kč, zatím firma Agpi, majitel vepřína, nedostala. O tom, zda obnoví chov jinde, dosud nerozhodla. Uvedl to místopředseda představenstva Agpi Jan Čech. Na místě někdejšího koncentračního tábora vznikne památník Romů.

Ve třinácti halách bylo původně asi 13 000 prasat, firma zvířata postupně vozí na jatka masokombinátů v Písku, Plané nad Lužnicí a Příbrami. Jdou na plánovanou porážku, jsou vyzrálá a jdou v termínu, řekl Čech. Na firemní farmu v Přílepově, kde také chová prasata, žádné z Letů nezamíří. Čech objasnil, že vepři z různých farem mají různé zdravotní statusy a nelze je svévolně mísit.
Stát by měl areál převzít do konce března, přesné datum zatím není stanoveno. Podle Čecha záleží na tom, kdy se uskuteční změna v katastru nemovitostí. Od toho dne běží lhůty, do deseti dní je musíme vyzvat k převzetí, vysvětlil. Peníze od státu za převod areálu, 450,8 mil. Kč, by měla firma dostat do 30 dní od zanesení změny do katastru.
Firma Agpi uvažuje, že chov obnoví jinde. Zatím ale čeká na peníze, nyní to jsou úvahy, sdělil Čech.
Akcionáři Agpi na valné hromadě loni v prosinci schválili převod areálu na stát. Areál stojí v místě koncentračního tábora pro Romy. Kupujícím je Muzeum romské kultury. Proti usnesení valné hromady Agpi o převodu vepřína na stát ale podal žalobu ke Krajskému soudu v Českých Budějovicích jeden z malých akcionářů firmy. Také Ústavní soud přijal v lednu stížnost proti usnesení minulé vlády o odkupu vepřína.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *