11.10.2004 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Postihnout ty, co vyvážejí

Chce-li Evropská komise krátit cukerní kvóty, ať v první řadě nesou důsledky členské státy, které nadprodukci cukru v unii způsobují. Takový postoj by při jednáních o reformě měla obhajovat Česká republika, požadují po naší diplomacii účastníci olomouckého fóra.

Ministr zemědělství Jaroslav Palas na tento argument slyší. Sám poukazuje na šest států evropské patnáctky, které mají výrazně vyšší vývozní kvótu B než ostatní. Naší republice přiznala unie na kvótu B pouze 13,7 tisíce tun cukru, což představuje poměr kvóty B ke kvótě A tři procenta. U Německa je tento poměr téměř 31 procent, u Francie bezmála 30 procent, podobně u Dánska, dvacetiprocentní podíl překračuje také Nizozemsko, Rakousko a země Beneluxu. Zatímco průměr v evropské patnáctce je téměř 22 procent, u nových členských zemí nedosahuje ani pěti procent.
Na tolik kritizovaný postup krácení kvót součtem výrobního limitu pro domácí spotřebu a pro vývoz by logicky doplatily země s nízkou kvótou B, které by současně přišly o část kvóty A. Naopak šest jmenovaných zemí by výrobu cukru pro svůj trh mohlo zachovat a ještě by jim zbyl určitý podíl pro vývoz.
Za nelogický považuje viceprezident AK ČR Oldřich Reinbergr záměr Evropské komise nejdříve přinutit členské země snížit výrobu cukru, aby ji posléze mohly díky nákupu kvót zvýšit. „Když se cukrovary budou muset kvůli omezení tuzemské výroby uzavřít, budou to nenávratné změny,“ je přesvědčen.
Proti revizi cukerního pořádku, tak jak ji předestřela Evropská komise, se staví CIBE – evropská organizace pěstitelů cukrovky. „My jsme se přihlásili k jejím aktivitám namířeným proti reformě. Součástí by měla být i demonstrace v Bruselu,“ uvedl předseda Svazu pěstitelů cukrovky ČR Zdeněk Joudal.
Proti neférovému přístupu vůči České republice chtějí naši zástupci protestovat také v Evropském parlamentu (EP). „Uděláme vše pro to, aby reforma pro nás nedopadla tak, jak je v návrhu,“ veřejně slíbil hejtman Olomouckého kraje Jan Březina, poslanec EP, který se s Reinbergrem dohodl na konkrétních lobbistických krocích u svých kolegů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down