10.06.2004 | 05:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Postižené podniky se ze ztrát způsobených BSE vzpamatovávají jen pomalu

Chovatelé v semilském podniku Agro Český ráj ve Všeni budou muset v krátké době už podruhé poslat kvůli BSE zvířata na porážku. Naposledy poráželi vloni sedm kusů z důvodu výskytu nemoci v Lomnici nad Popelkou, potvrdil zootechnik podniku Josef Dobeš ZEOS Lomnice musel na porážku poslat asi pět stovek zvířat. Další desítky kusů musely porazit také ADV Libštát, Agro Český ráj a Zemědělská družstva v Košťálově na Semilsku a Miletíně na Jičínsku. Postižené podniky se ze ztrát způsobených BSE vzpamatovávají jen pomalu.

Podnik Agro Český ráj, který má asi 150 krav, je nakupuje od ZEOS Lomnice nad Popelkou a od zemědělského podniku v Horní Kalné na Trutnovsku. Poslední nakažené dobytče BSE pocházelo z podniku Horní Kalná.
Chovatelé v Agro nyní podle zootechnika Dobeše zvažují, zda chov mléčných krav nezrušit a nevěnovat se dál mimoprodukčnímu chovu dobytka na maso. Dobeš považuje dobytek z Horní Kalné, odkud zřejmě nakoupili nemocnou krávu, za špičkový chov. S jejich dobytkem mají ty nejlepší zkušenosti. Projevil zklamání nad tím, že většina dobytka v nejproduktivnějším věku skončí pravděpodobně na nucené porážce. A to i přesto, že veterináři nepotvrdili výsledky kontrolních testů, které budou známé příští čtvrtek. Ještě se ale nestalo, že by kontrolní test první nález nepotvrdil, poznamenal.
Na Semilsku první případ BSE prokázaly testy vloni v říjnu. Nakažené zvíře pocházelo z chovu ZEOS a ten musel na porážku poslat asi pět stovek zvířat. Další desítky kusů musely porazit také ADV Libštát, Agro Český ráj a Zemědělská družstva v Košťálově na Semilsku a Miletíně na Jičínsku. Jejich zvířata totiž prošla stejným teletníkem jako nemocné zvíře. Ve třech vlnách bylo celkem vybito 874 zvířat. U žádného z nich se BSE neprokázala.
ZEOS Lomnice se ze ztrát způsobených BSE vzpamatovává jen pomalu. Doplňuje postupně své stádo dojnic s tím, že mu do plného stavu chybí asi dvě stě zvířat, řekl ředitel Jiří Lacina. Ztráty kvůli BSE jim snížila náhrada od státu a plnění od pojišťovny. Předpokládá, že teprve za rok se produkce mléka dostane na původní úroveň, zatím je o pětinu nižší, a to jsou statisíce, dodal.
Zemědělci ADV Libštát a ZD Košťálov jsou na tom hůře. Zatímco náhrady od státu již dostaly, Hasičská vzájemná pojišťovna se plnění brání. Proto nemohli plně obnovit svá stáda, informoval Jaroslav Podzimek z ADV Libštát.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down