30.05.2005 | 09:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Potravináři pod venkov

Zatímco potravináři, kteří usilovali o evropské strukturální podpory na ministerstvu průmyslu a obchodu, dodnes netuší, jak to s jejich žádostmi dopadne, úspěšní předkladatelé projektů na operační program pod resortem zemědělství jsou veřejně známi.

Státní zemědělský intervenční fond vyvěsil na své internetové stránce seznam 28 schválených projektů od šestnácti firem. Celkem se má na tyto projekty, jejichž cílem je zlepšit zpracování zemědělských výrobků a marketing, vyplatit asi sto milionů korun. Potravináři se o příspěvek na investice z operačního programu ucházeli během letních prázdnin minulého roku.
Nejvíce prostředků – přes 25 milionů korun - získá na své dva projekty Masna Studená, která uspěla v soutěži s ostatními zájemci se záměrem rekonstrukce porážkových linek, rekonstrukce a přístavby bouráren a chladíren. Necelých šestnáct milionů korun má na svých šest projektů přiznaných společnost Madeta. Drůbežářský závod Klatovy uspěl se třemi projekty, na něž požadoval podporu téměř patnáct milionů korun. Přes deset milionů korun získá z operačního programu na tři projekty společnost Maso Planá. Na modernizaci mlýnské technologie má přiznanou dotaci 12,4 milionu korun společnost Bratři Zátkové. Úspěšný byl také Mlýn Kojetín se dvěma projekty s požadovaným příspěvkem přes čtyři miliony korun, o 2,6 milionu korun na modernizaci linky čištění obilí se úspěšně ucházel Mlýn Havlíčkův Brod.
Ministr zemědělství Petr Zgarba minulý týden slyšel od představitele Hradecké pekárny přání, aby se potravináři vrátili pod jeho resort a obě ministerstva si je už dál „nepřehazovala jako horký brambor“. „Jsem rád, že zpracovatelé chtějí pod MZe, ale je nutné s ministrem průmyslu Milanem Urbanem domluvit i převod peněz. Zemědělcům by se nelíbilo, kdyby se peníze z operačního programu vydělily i pro potravináře.
Stínový ministr zemědělství ODS Jiří Papež minulý týden na valné hromadě Potravinářské komory ČR řekl, že si uvědomuje obtížnou situaci, kdy potravinářský průmysl vlastně nemá partnera ve státní správě. „Je tím trvale poškozován, zejména z hlediska přístupu k finančním prostředkům Evropské unie,“ konstatoval. Papež by přivítal, kdyby potravinářský průmysl zůstal v kompetenci integrovaného ministerstva venkova, s nímž občanští demokraté počítají při úspěchu ve volbách. „Máme připraven i způsob, jak systémem komoditních rad posílit vaši účast na řízení ministerstva,“ přislíbil potravinářům.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down