30.07.2007 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Potravináři proti úvahám Evropské komise zrušit pro mikropodniky v EU systém kritických bodů

Potravinářské komora ČR (PK) nesouhlasí s úvahami Evropské komise zrušit pro potravinářské mikropodniky v EU povinnost mít zaveden systém kritických bodů (HACCP), který spočívá v zesílené pozornosti na místa výrobního procesu s rizikem porušení zdravotní nezávadnosti. Agroweb o tom informoval Zbyněk Boublík z potravinářské komory.

Úvaha o zrušení této povinnosti pro nejmenší výrobce vychází podle vedoucího legislativního oddělení PK Josefa Sajdla ze snah EK o snižování zátěže pro podnikatele. Komora ale soudí, že může jít o znevýhodnění nových členských zemí, vůči jejichž potravinářství byly požadavky velmi přísné. Naopak v některých starých členských státech prý systém kritických bodů nebyl tak důsledně zaveden.
„Úvahy EK nás velmi překvapily. Šlo by o zrušení požadavku na nejzákladnější hygienu, a tu podle našeho názoru musí splňovat každý - od největšího podniku až po malého cukráře či řezníka. Navíc nařízení, které toto ukládá, nepožaduje po mikropodnicích přímo systém HACCP, ale systém na něm založený. To znamená, že každý, tedy i mikropodnik, musí sledovat rizika, neukládá se mu však systém certifikovat či podobně,“ vysvětlil Josef Sajdl.
PK proto již prostřednictvím Konfederace potravinářského a nápojového průmyslu zemí EU (CIAA) vyjádřila proti úvahám EK svůj protest. „Základní požadavek na hygienu musí splňovat opravdu každý,“ dodal Sajdl.
Ředitel komory Miroslav Koberna doplnil, že jde skutečně o pokus změnit stávající systém. „Naši podnikatelé museli v posledních čtyřech či pěti letech investovat značné prostředky, aby splňovali tato pravidla. Stávající systém považujeme za zcela dostatečný. Víme však, že v řadě starých evropských zemích tyto systémy nikdy zavedeny nebyly. Dnes je tedy situace taková, že nové evropské země tato pravidla musí splňovat, na severu Evropy tato pravidla též splňují, zbývá však jih Evropy, včetně Francie, kde problémy stále existují. Řešení tohoto problému na úkor bezpečnosti a hygieny není optimální,“ zdůrazni Miroslav Koberna.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 56MB (11.2% of 500MB)