18.03.2008 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Potravináři s vládou nesouhlasí

Potravinářská komora ČR je znepokojena postojem vlády ČR, která včera odmítla poslanecký návrh zákona o významné tržní síle s poukazem na jeho nadbytečnost i na možný negativní dopad na spotřebitele z hlediska cen. Agroweb o tom informovala tisková mluvčí komory Dana Večeřová.

„V době, kdy Evropský parlament zaslal oficiální žádost na Evropskou komisi o prošetření zneužívání postavení řetězců na evropském trhu a následné řešení situace, je postoj české vlády o to více nepochopitelný,“ uvedla.
Podle Večeřové to v praxi tedy znamená, že vláda de facto souhlasí se stávajícím zneužíváním postavení řetězců, se smlouvami, které poškozují dodavatele, a vybíráním jen stěží odůvodnitelných poplatků V neposlední řadě ale zřejmě souhlasí také s neustále se zvyšujícím tlakem na nízkou cenu, který ve svém důsledku poškozuje spotřebitele sníženou kvalitou zboží s nízkými nutričními hodnotami..
Potravinářská komora ČR nesouhlasí s tvrzením, že přijetí zákona by znamenalo zvýšení cen potravinářských výrobků. Komoře ovšem není známa žádná dopadová analýza vypracovaná v podmínkách ČR, která by k tomuto tvrzení opravňovala. Naopak odstranění různých zalistovacích poplatků, tzv. regálného apod. může umožnit dodávky rovněž od malých výrobců, kteří za stávající situace, především kvůli výši zmíněných poplatků, do obchodních řetězců dodávat nemohou. To pro spotřebitele znamená širší sortiment výrobků a po odstranění tlaku na co nejnižší cenu také kvalitnější výrobky.
Potravinářská komora ČR rozhodně odmítá také názor, že jde o další regulaci, neboť zákon v žádném případě nehodlá stanovovat ani minimální ceny, za které musí být zboží od dodavatelů odebíráno, ani jakoukoliv výši marže obchodníka či dodavatele. Cestu regulace cen nepovažuje PK ČR za šťastnou a účinnou, proto je obsahem návrhu zákona výhradně odstranění neurovnaných a nerovnocenných dodavatelsko-odběratelských vztahů vytvořených na českém trhu obchodními řetězci.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down