Potravináři vyzvali vládu k řešení energetické krize

Zástupci 20 asociací a svazů působících v potravinářském průmyslu vyzvali vládu, aby řešila energetickou krizi. Stát by podle nich měl zajistit zastropování ceny proudu i pro velké firmy a celkově snížit ceny plynu a elektřiny. O dopisu adresovaném premiérovi Petru Fialovi (ODS) a ekonomickým ministrům informovala Potravinářská komora ČR.

Energetická krize zasáhla veškerý zpracovatelský průmysl nebývalou měrou, uvedli signatáři dopisu, mezi kterými je Svaz pekařů a cukrářů, Český svaz zpracovatelů masa, Českomoravský svaz mlékárenský, Svaz výrobců nealkoholických nápojů či Českomoravský cukrovarnický spolek. Situace v potravinářském oboru je podle nich kritická.
Vláda sice omezila maximální ceny elektřiny a plynu pro malé a střední podniky, ale otázkou podle potravinářů zůstává, zda to není pro některé výrobce příliš pozdě a zda nemohla být zastropovaná cena ještě nižší. Kompenzace zvýšených nákladů na energie pro velké firmy jsou pak podle potravinářů naprosto nedostatečné. Dočasný krizový rámec na podporu velkých podniků je totiž pro většinu potravinářských firem nepoužitelný, protože je zaměřený převážně na energeticky náročné obory, mezi něž většina potravinářských firem nepatří.
"Žádáme proto vládu České republiky, aby věnovala maximální pozornost nejenom celoevropskému řešení, kterým je především zastropování cen i pro velké podniky, ale i celkové snížení výše zastropované ceny plynu a elektřiny, a aby přijala opatření i na národní úrovni pro všechny potravinářské a zpracovatelské podniky bez rozdílu velikosti," uvádí potravináři. Podpora by podle nich měla být v celé Evropě srovnatelná, aby nevznikly diskriminace a znevýhodnění zemí, které nemají tak silné národní rozpočty. V opačném případě by podle nich hrozilo snížení konkurenceschopnosti výrobců z menších zemí, jako je Česko.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down